Online Plus

Měli by výrobci mobilů platit za předinstalované aplikace?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Online Plus

Měli by výrobci mobilů platit za předinstalované aplikace?
Online Plus

Plus

Popíšeme iniciativu, která chce využít technologii blockchain pro rozvoj ekonomiky i společnosti. Zamyslíme se nad tím, proč by Facebook měl mít zájem na falšování statistiky sledování videí a okomentujeme druhý pokus Evropské komise uvolnit peníze na wifi sítě v obcích. Moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • EU chce opět rozdat dotace na stavbu WiFi v obcích. Facebook čelí obvinění z podvádění inzerentů. Česko se má stát blockchain novou republikou a kauza kolem poplatků za aplikace Google v androidu pokračuje. Posloucháte pravidelný přehled dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provádí David Slížek.

  • On-line plus.

  • A těch zpráv v digitálním světě je tolik, že na to určitě nestačím sám. A je se mnou tady ve studiu připraven náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Vítej. Petře. Dobrý den. Tak vrhněme se rovnou tedy. No, naše témata. Výrobci zařízení s operačním systémem Android prodávaných v EU by mohly od února 2019 Google platit licenční poplatky až 40 dolarů za každý přístroj, který má předinstalované aplikace toho toho vyhledávacího giganta. Tvrdí to alespoň server do vrchu, který údajně mohl nahlédnout do dokumentů o chystaných podmínkách licencování těchto aplikací. Plánované zpoplatnění před instalace Google Play a Google Maps na evropském kontinentu je reakcí Googlu na pokutu v přepočtu asi 112 miliard korun, kterou firma dostala od Evropské komise letos v létě za zneužívání své dominance v androidu. Výše licenčních poplatků by se podle nové měla lišit na základě několika parametrů, jako je rozlišení displeje telefonů, třída zařízení nebo dokonce cílové země, pro které je zařízení určeno. Nejvíce se podle serveru mají aplikace prodražit na trzích Velké Británie, Německa, Švédska, Norska a Nizozemska. Výrobci by se ale mohly poplatkům nebo alespoň jejich velké části vyhnout tím, že by do zařízení před instalovali chrom. A Google se rozhodl. Google jim totiž zároveň chce platit za jejich před instalování. Firma zatím výší poplatků oficiálně neoznámila. Ve výsledku tedy nakonec může být všechno jinak. Petře, toto je hodně zajímavá kauza. My jsme, oni tady mluvili už myslím, že minulý týden, kdy Google vůbec vydal to své rozhodnutí nějaké licenční poplatky vybírat, ale tehdy ještě neřekl tu částku a ta se teď objevila vlastně opravdu médiích, byť opravdu z anonymních zdrojů blízkých firmě atd. atd. oficiálně ještě potvrzená rozhodně není, o co v tomto případě Googlu jde, protože 40 dolarů za jeden přístroj, to je opravdu poměrně hodně vysoká částka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají