Online Plus

Kontroverzní podcast Joea Rogana se Spotify vyplácí. Zato Neil Young mladé neoslovuje, tvrdí Koubský

Online Plus

Kontroverzní podcast Joea Rogana se Spotify vyplácí. Zato Neil Young mladé neoslovuje, tvrdí Koubský
Neil Young

Plus

Joe Rogan sám sebe označuje za komika. Tento americký podcaster se rád vyjadřuje ke všemu včetně nemoci covid-19. „Kvůli dezinformacím jej na konci loňského roku kritizovala skupina asi 270 amerických lékařů, vědců a zdravotníků. Vyčítali mu, že odrazoval mladé lidi od očkování, tvrdil, že vakcíny jsou genovou léčbou, či šířil vyvrácené konspirační teorie,“ vypočítá kontroverzní témata David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz. Proti Roganovi se teď vymezil zpěvák Neil Young.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Spojené státy varují před nedostatkem počítačových čipů. Sociální sítě začínají experimentovat se ne v té Spotify čelí kritice kvůli šíření dezinformací a Google zase stížnosti kvůli chystanému konci. Cook i z třetích stran. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě na to nebudu sám ani dnes. A u mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Evropská komise by měla zasáhnout proti úmyslu Googlu ukončit podporu Cook i z třetích stran v prohlížeči chrom. Ve své stížnosti to žádá skupina velkých německých vydavatelů. Informoval o ní deník The Financial Times. Plánovaný krok Googlu podle německých firem poškodí obchodní modely médií a zároveň umožní Googlu nadále o chování uživatelů sbírat velké množství dat takovým způsobem, že jeho obchodní model narušen nebude. Vydavatelé musí mít možnost sami žádat uživatele o svolení se zpracováním dat. Není možné, aby si toto rozhodnutí uzurpoval Google, argumentují mimo jiné němečtí vydavatelé. Google už loni odložil konec podpory Kutý z třetích stran na rok 2023. Mezitím se snaží přicházet s technologiemi, které by podle něj mohly Cook i s nahradit umožnit vydavatelům i nadále reklamy cílit. Jeho nejnovějším pokusem jsou tzv. top x. Prohlížeč by podle tohoto plánu na základě navštívených webů ukládal informace o aktuálních zájmech uživatele a ty by pak anonymizovaně předával reklamním systémům. Petře, toto je téma, které je vlastně trošičku technologicky možná složitější, nicméně z hlediska uživatele jde, když to zjednoduším, o to, jestli se tedy v jeho počítači budou ukládat ty tzv. Cook i s, tedy malé kousky kódu, které umožňují potom třeba právě reklamním firmám sledovat, na jaké weby chodí, jaké má zájmy a podle toho cílit reklamu. Samozřejmě to všechno anonymizované. Sleduje se spíš prohlížeč, ne ten konkrétní uživatel, ale pořád jsou to nějaké osobní údaje. Když se podívám na tento případ, který se týká Googlu a jeho prohlížeče chrom, tak se musím zeptat určitě na jednu otázku. Prohlížeče safari nebo Firefox kulky z třetích stran už nějakou dobu nepodporují. Proč podle tebe vydavatelé protestují až proti stejnému záměru u toho chromu?

Více z pořadu