Online Plus

Kde dostali první úkol robotičtí psi?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Online Plus

Kde dostali první úkol robotičtí psi?
Online Plus

Plus

Rozebereme podezření, že americké technologické společnosti zneužívají své postavení na trhu. Analyzujeme, proč jednoho z výrobců chytrých hodinek ochromil výpadek služeb. A vysvětlíme pozitiva a negativa možného vzniku státní firmy, která by vyvíjela na Slovensku IT zakázky. Připravil a moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Robotičtí psi nastoupili do práce v automobilce. Slovensko chce založit státní IT firmu. Společnost Garmin měla skoro týdenní výpadek a americký Kongres vyslýchala šéfy velkých digitálních firem. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek on-line. Plus.

  • Ano, nejenom roboti. Ale my jsme nastoupili do práce. Je tady další díl on-line. Plus a já vítám u mikrofonu našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ty Petře, dobrý den. A my spolu tradičně probereme některé události, které přinesly uplynulé dny. Americkém Kongresu se odehrálo dost nezvyklé jednání. Před členy antimonopolního výboru sněmovny reprezentantů předstoupili šéfové čtyř velkých amerických technologických společností, aby vypovídali v rámci vyšetřování, jestli jejich firmy nezneužívají svou dominanci k potlačení konkurence. Šéf Amazonu Jeff Bezos, Applu Tim Cook, Facebooku Mark Zuckerberg a Googlu Sundar Pichai se hájili připravenými stanovisky a podle těch jednali jejich společnosti v souladu s přáními zákazníků a čelí velké konkurenci. Kongresmani a kongresmanky jim poté kladli řadu otázek, které byly založeny i na interních materiálech získaných při vyšetřování. Kongresman David si z hlíny, který jednání předsedal, po slyšení řekl ale, že odpovědi potvrdil i jeho názor, že tyto firmy mají monopolní moc. Některé musí být rozděleny na více částí a všechny musí být regulovány a voláni k odpovědnosti, řekl. Petře, když začnu od toho závěrečného prohlášení amerického kongresmana, takto vypadá velmi dramaticky. Všechny ty firmy jsou monopolní, některé by měly být rozděleny, všechny by měly být přísně regulovány. Musíme opravdu na ně došlápnout. Když to trošičku takto interpretuji, je to opravdu pro tyto čtyři velké firmy hrozba, nebo jde o nějakou třeba politickou hru? Ono přece jenom se v Americe teď blíží prezidentské volby a i otázka těch digitálních firem tam je vlastně teď hodně aktuální. Jak se na to velké slyšení díváš?

  • Davide, proč se mě na něco ptát, když okamžitě sám zcela přesně odpovíš vyčerpávajícím způsobem. A nenechali jsme vůbec žádný prostor pro odpověď. Samozřejmě politika je úplně stejná všude v Americe je před prezidentskými volbami a tato velká slova jsou určena převážně voličům. Nic kolik Silicon Valley nebo těm čtyřem strašlivým jezdcům digitální apokalypsy, kteří se před kongresovým slyšením sešli, že ty čtyři firmy mají monopolní postavení, že ho využívají na doraz. To je jistá věc. Možná začal duel s, možná ho opravdu zneužívají. Nevěřím ale tomu, že jakákoli americká vláda opravdu proti nim bude chtít dosáhnout, protože v těch firmách i zároveň síla o přemohl Ameriky v digitálním prostoru. Žádná vláda to nebude chtít poškodit. Kromě toho oni jistě dokážou si koupit příslušné odpustky náležitými Dory oběma prezidentským kandidátům. Takže ať to dopadne, jak chce, tak budou opět nevinní. Jeho čištění.

Více z pořadu