Online Plus
Je obtížné namalovat jasnou čáru, co vše je organizovaná ruská propaganda a má se blokovat, soudí Koubský
Online Plus
Plus
Celkem šest firem označila Evropská komise za tzv. strážce přístupu, anglicky gate keepers. Jde o firmy Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Evropská komise jim stanovuje nové povinnosti, zároveň zveřejnila studii o nedostatečné regulaci ruské propagandy na sociálních médiích.
David Slížek
Přepis epizody
-
Pokus o návrat hlasové služby klap Haus, sociální média a šíření proruské propagandy. Konec. Facebook - oficiální strážci přístupu k internetu. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.
-
On-line plus.
-
Samozřejmě nebudu na to sám. U mikrofonu vítám přes internet na dálku našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide. Celkem šest firem označila Evropská komise za tzv. strážce přístupu anglicky gate kývl. S. Jde o firmy Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, m a Microsoft provozují brány jako je Facebook, TikTok, Google Play i App Store, prohlížeče chrom a safari komunikátory Messenger a WhatsApp, operační systémy Android, iOS a Windows a další strážce komise definovala podle nařízení o digitálních trzích. To těmto firmám stanovuje nové povinnosti a zakazuje jim například zvýhodňovat vlastní služby před konkurencí nebo bránit lidem od instalovat před instalované aplikace. Musí také uživatelům nabídnout snadný odchod ze své služby, pokud budou chtít, a stanovuje také tzv. interoperabilitu komunikačních služeb. Komunikátory třetích stran tedy mohou vyžadovat, aby služby strážců umožnili uživatelům psát si i s uživateli jejich aplikací. Označené firmy mají půl roku na to, aby všem novým povinnostem dostáli. Komise ještě zvažuje, zda na seznam nezařadí také další služby vyhledávač Microsoft, bing, prohlížeč Edge nebo komunikační službu Apple iMessage. Petře, po aktu o digitálních službách je tady tedy další evropská regulace, akt o digitálních trzích. Co to jsou tedy ti strážci přístupu a proč je vlastně Evropská komise vůbec, tak to určuje?