Online Plus

Je nebezpečná a riziková čínská sociální síť TikTok?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Online Plus

Je nebezpečná a riziková čínská sociální síť TikTok?
Online Plus

Plus

Jakou budoucnost má práce z domova? Podvodná videa na Youtube, která zneužívají slavné osobnosti. Připravil a moderuje David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.
Slížek David

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Keni se můžete připojit k internetu z balónu. Spoluzakladatel Applu žaluje YouTube. Zaměstnanci Googlu budou pracovat z domova minimálně rok a TikTok volá po otevřenosti. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • A ani dnes na to samozřejmě nebudu sám. Tak já bych to sám asi nezvládl číst, právě pak ještě komentovat. Ale je tu samozřejmě připravený náš pravidelný komentátor, redaktor deníku n Petr Koubský. Vítej. Petře. Dobrý den. A rovnou se vrhneme na některé události, které přinesly uplynulé dny. Sociální sítě by měly zpřístupnit své algoritmy, detaily o moderování obsahu a otocích dat regulátorům a expertům. Na firemním blogu to napsal šéf sociální sítě TikTok Kevin Mayer. Zároveň oznámil, že jeho firma zpřístupnila vybraným odborníkům on-line nástroj nazvaný Centrum transparentnosti a odpovědnosti, ve kterém jim dává možnost v reálném čase sledovat, jak TikTok moderuje obsah, anebo v něm mohou nahlédnout do zdrojových kódů algoritmu této služby. TikTok i jakožto původně čínská firma ve Spojených státech často zmiňován jako potenciální bezpečnostní riziko. Tamní ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno řekl, že prezident Donald Trump uvažuje o úplném zákazu TikToku ve Spojených státech. Pece, o otevřenosti, transparentnosti a odpovědnosti tady mluví firma, která je v současné době opravdu ve Spojených státech obviňována z možný z možného bezpečnostního rizika, z toho, že by třeba mohla data poskytovat čínským úřadům nebo že moderuje příspěvky tak, aby to vyhovovalo nějakým čínským záměrům apod.. Zatím jsem sice neviděl nikde žádné nějaké konkrétní důkazy, že by to takto bylo, ale je to věc, o které se ve Spojených státech teď hodně mluví. TikTok je sociální síť založená na krátkých video příspěvcích, oblíbená hlavně mezi mladým publikem a velmi rychle roste rychleji asi než všechny ostatní sociální sítě, které teď momentálně fungují. Jak se na tuto snahu nebo na tuto jaksi na toho oznámení o otevření nějakého centra, které mám ukazovat zdrojové kódy algoritmu a ukazovat, jak tedy TikTok moderuje příspěvky. Jak se na to díváš?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají