Online Plus

Jak stroje dokážou rozpoznat obraz? Jsou tyto technologie bezpečné nebo mohou lidem uškodit?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Online Plus

Jak stroje dokážou rozpoznat obraz? Jsou tyto technologie bezpečné nebo mohou lidem uškodit?
Online Plus

Plus

Hlavním tématem jsou technologie na rozpoznávání obličejů. Host: odborník na strojové učení rozpoznávání obrazu Martin Urban. Moderuje David Slížek
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Strojové rozpoznávání obličejů nám má přinést větší pohodlí a zaručit vyšší bezpečnost. Policie by ráda v kamerách, firmy zase v chytrých telefonech. Kde jsou limity této technologie a může být do budoucna hrozbou pro naše soukromí? To je téma dnešního vydání pravidelného pořadu o dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • Vlastně mi to přijde trochu vtipné. Ve zvukovém médiu budeme mluvit o rozpoznávání obrazu, ale doufám, že si všechno, o čem my dnes tady budeme povídat, dokážete i obrazně a obrazovek představit. Našimi hosty jsou stejně jako minulý týden spoluzakladatel české firmy ID a která se rozpoznáváním obrazu zabývá. Pan Martin Urban. Dobrý den. Den. A také samozřejmě nemůže chybět náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Peter vítej, Petře. Dobrý den. My jsme minulý týden mluvili hodně o tom obecně, co vlastně technologie počítačového vidění dneska umí, kde mají limity, jak vlastně fungují, na čem jsou založený. Ale pojďme si teď popovídat o tom, kde se používají v praxi a k čemu se tedy v praxi používají, pane Urbane, kde jsou dneska největší, vlastně takové jaksi praktické aplikace technologií na rozpoznávání obrazu? Tak praktické použití je velmi široké v současný době, takže těžko říct jednu úlohu. Velmi často se to podá používá medicíně v analýze dopravních snímků, jak jste říkala vy, v analýze obličejů, zemědělství, v pojišťovnictví. Takže skoro bych řekl, že začíná být otázka, kde se to nepoužívá. Takže kdekoliv vy máte vizuální data, fotografie, videa a potřebujete získávat si chtít nějaké informace, tak tam se ta technologie začínají používat. Já si jde hlavně o zpracování nějakého většího množství dat, protože kdybych měl jenom jednu fotku, tak pořád asi vyjde levněji. Když se na to podívá člověk a řekne, co na té fotce vidí. Ale když jde o zpracování nějaké větším, nějakého většího množství dat, tak tam už se bez počítačů neobejdeme. Já rozumím tomu správně. My se budeme dneska věnovat hlavně jedné té části, a to je rozpoznávání obličejů. To je oblast, která samozřejmě budí velké kontroverze, velké jaksi emoce. Na jedné straně používáme docela si rádi rozpoznávání obličejů, například odemykání svého telefonu. Na druhé straně se trošku děsíme toho velkého bratra, který by mohl s touto technologií jak si přijít. Ale pojďme zase trošku od začátku. Jaký je tedy vlastně složité rozpoznávat obličeje člověka nebo obličeje lidí na fotografiích anebo třeba na živých záběrech z nějakých kamer. Je to pro technologie dneska opravdu složitý úkol nebo nebo ne?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají