Online Plus

Jak se dívat na dezinformace? A co zjišťují o uživatelích mobilní aplikace?

Online Plus

Jak se dívat na dezinformace? A co zjišťují o uživatelích mobilní aplikace?
Online Plus

Plus

Útok hackerů na americké vládní úřady. Vyhledavač Seznam.cz začal upozorňovat na dezinformační weby. Jaká data sbírají mobilní aplikace o svých uživatelích? Povídky pro Český rozhlas napsala umělá inteligence. Připravil a moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Umělá inteligence zkouší psát povídky. Apple začal ukazovat, jaké údaje u nás sbírají mobilní aplikace. Vyhledávač seznam. Cz varuje před dezinformačními weby a hackeři pronikli do systému amerických ministerstev. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • A na dálku samozřejmě vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Vítej. Petře. Ahoj. Davide. A my spolu tradičně probereme některé události, které přinesly uplynulé dny. Jde patrně o jeden z nejúspěšnějších hackerských útoků v poslední době. Útočníkům se podařilo proniknout do systému několika amerických ministerstev, kde mohli měsíce číst e-maily jejich zaměstnanců. Problém se může týkat 1000 dalších firem či organizací po celém světě včetně ČR. Podle dostupných informací útok proběhl prostřednictvím nakaženého softwaru pro správu a monitorování sítí. Jde o systém firmy SolarWinds, která jej dodává nejen řadě amerických úřadů včetně armády nebo NBÚ, ale také velkým firmám ve světě. V Česku jde například o Českou správu sociálního zabezpečení, hasiče, pražský dopravní podnik a další firmy a úřady. Útočníkům se podařilo infikovat aktualizace softwaru. Ty pak umožnily hackerům proniknout hlouběji do sítí, kde tak mohli například číst e-maily zaměstnanců. Podle amerických médií za útokem stojí ruští hackeři ze skupiny, která je součástí ruské rozvědky. Rusko ale jakoukoli účast na útocích odmítlo. Pece. Toto se opravdu zas tak často nestává, aby vlastně se podařilo útočníkům proniknout do takto citlivých systémů. Americká ministerstva patrně minimálně čtyři. Pokud jsem sledoval teď poslední vývoj, řada dalších možných firem, které také měli nainstalovaný dotyčný software. Zásah opravdu napříč světem, včetně tedy možných nějakých firem v ČR. Tady jde ovšem samozřejmě o pouze zatím potenciální zásah. Nemáme zatím potvrzeno, že by v Česku nějak ta některá ta firma nebo úřad byly opravdu napadeny a opravdu třeba nějací útočníci měli přístup k těm vnitřním materiálům. Ale možné to je. Jak se něco takového vlastně může stát?

Více z pořadu