Online Plus

Jak bojovat proti takzvaným deepfakes

Online Plus

Jak bojovat proti takzvaným deepfakes
Online Plus

Plus

To jsou videa s upravenými záběry, na kterých lidé říkají, co neřekli. Analyzuje, jak je možné, že všichni tři mobilní operátoři v Česku nabízejí tarif s neomezenými daty.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Google zaplatí Francii miliardu eur za ušlé daně. Prohlížeč Vivaldi jde do mobilů. Čeští operátoři už neodmítají neomezená mobilní data a Facebook s Microsoftem bojují proti deepfake s. Nahlédněte s námi do dění ve světě počítačů a internetu. Od mikrofonu vás zdraví David Slížek.

  • On-line plus.

  • A náš pravidelný host, redaktor deníku n Petr Koubský, se už nemůže dočkat, aby avizované události okomentoval. Vítej, Petře. Dobrý den. Facebook. Microsoft a několik britských a amerických univerzit vyhlásili soutěž, která má pomoci v boji proti tzv. deepfake video videa, jejichž autoři dokáží za pomocí algoritmů upravit skutečné záběry tak, že na nich lidé říkají a dělají věci, které ve skutečnosti neřekli a neudělali. Podle řady expertů jde o hrozbu, která v budoucnu zásadně usnadní šíření dezinformací. Uživatelé totiž mají tendenci videu v zásadě důvěřovat. Technologie založené na tzv. strojovém učení ale už dnes dokáží na základě analýzy skutečných záběrů poměrně přesně vygenerovat záběry falešné. Facebook a Microsoft společně například s Oxfordskou univerzitou nebo americkou MIT teď vyzývají počítačové experty, aby jim pomohli vytvořit nástroje, které by deepfake s odhalovali. I k analýze jim nabízejí uměle vytvořená deepfake videa s najatými herci. Výsledné algoritmy mají být k dispozici všem nejlepším přispěvatelům a firmy slibují také finanční odměnu. Celkem na projekt dají 10 milionů dolarů. Pece deepfake stojí takový fenomén opravdu posledních měsíců, bych řekl. Pokročilé algoritmy tzv. umělé inteligence nebo strojového učení opravdu dnes dokáží například ze záběrů nějakého člověka, který extrahovat jeho obličej a pak ho vsadit do videa. Takže to vypadá, že třeba se objevil v nějakém filmu. To je zrovna příklad, který není úplně samozřejmě.

Více z pořadu