Online Plus

Google si od zadavatelů reklam ponechává až 30procentní provizi. Jde o nepřiměřený zisk, tvrdí ve své žalobě americké úřady

Online Plus

Google si od zadavatelů reklam ponechává až 30procentní provizi. Jde o nepřiměřený zisk, tvrdí ve své žalobě americké úřady
Google

Plus

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo civilní žalobu na Google. Společnost podle ní porušuje pravidla hospodářské soutěže a za posledních 15 let si vytvořila monopol na některé technologie pro online reklamu. Google podle žaloby nákupy konkurenčních firem systematicky likvidoval konkurenci. K posílení své dominantní pozice podle amerického úřadu používal nezákonné a protisoutěžní postupy, aby provozovatelům webů znemožnil využívání jiných technologií.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Díky WiFi se dá vidět skrz zeď. Velké IT firmy propouštějí desítky 1000 lidí, americké ministerstvo žaluje Google a český soud odmítl žalobu kvůli blokování webů. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. U mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj. Petře. Ahoj. Davide. U soudu neuspěla další žaloba kvůli blokování některých webů, které měly podle Národního centra kybernetických operací šířit ruskou propagandu. Na ministerstvo obrany ji podali dvě neziskové organizace. Řada poskytovatelů připojení zablokovala lidem přístup k dotyčným webu my loni v únoru po ruské invazi na Ukrajinu. Oficiálním dopisem je o to prostřednictvím sdružení Knicks CZ požádalo právě Národní centrum kybernetických operací, které v rámci armády zajišťuje obranu Česka před kybernetickými útoky. Podle žalujících sdružení byl dopis pro operátory závazným faktickým pokynem, a centrum tak porušilo jejich svobodu projevu a právo vyhledávat a přijímat informace. Ministerstvo obrany se bránilo tím, že šlo jen o žádost o spolupráci, která poskytovatele k ničemu nezavazovala. Městský soud v Praze se přiklonil nakonec na jeho stranu a konstatoval, že dopis byl jen doporučením, které operátoři nemuseli respektovat. Dodal přitom, že samotná blokace webů se přinejmenším dotýká svobody projevu a práva na informace garantovanými Listinou základních práv a svobod. S dotčení těchto práv ale podle něj nelze obviňovat armádní centrum pro kybernetickou obranu. Petře, tak další spor ohledně právě toho zablokování webů po ruské invazi na Ukrajinu, který dospěl k nějakému závěru. Není to ještě úplně finální závěr, protože ta dvě občanská sdružení, která původně tom žalobu na ministerstvo obrany podala, tak už hned po tom rozsudku řekla, že podají ještě opravný prostředek, takže tam pravděpodobně ještě bude rozhodovat o tom sporů nějaký nadřízený soud a ještě se určitě několik měsíců bude čekat, než tedy padne opravdu nějaký definitivní verdikt. Každopádně tady máme teď verdikt městského soudu, který tady řekl, že ten dopis Národního centra kybernetických operací nebyl tedy závazným pokynem ze strany státního úřadu, ale jenom takovou nezávaznou výzvu. Dá se s tím podle tebe souhlasit?

Více z pořadu