Online Plus

Facebooku znemožnil australským uživatelům sdílet a prohlížet zpravodajství

Online Plus

Facebooku znemožnil australským uživatelům sdílet a prohlížet zpravodajství
Online Plus

Plus

Mají vydavatelé dostávat od digitálních gigantů licenční poplatky za úryvky ze zpravodajských článků? S hostem Petrem Koubským z Deníku N hovoří šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Australští uživatelé už na Facebooku nevidí žádné články zpravodajských webů a nemohou je ani sdílet. Proč Facebook sdílení zpráv u protinožců omezil. Jaké to může mít dopady a o co se vlastně ve hře mezi médii a digitálními giganty hraje? To je téma pravidelného pořadu o dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • A ani dnes na to samozřejmě nebudu sám. To bych ani nezvládl. A proto vítám u mikrofonu na dálku našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Facebook tento týden oznámil, že tedy s okamžitou platností přestává australským uživatelům umožňovat sdílení zpravodajského obsahu. Podle oficiálního zdůvodnění tak reaguje na snahu australské vlády o přijetí zákona, který by tamním vydavatelům umožnil požadovat po Googlu a Facebooku licenční poplatky za používání jejich obsahu on-line. Australská média tak už nesmí na svých facebookových stránkách zveřejňovat jakýkoli obsah. Australským uživatelům se pak nezobrazuje ani žádný zpravodajský obsah publikovaný na Facebooku vydavateli z jiných zemí a uživatelé mimo Austrálii na Facebooku nevidí a nesmí sdílet žádný obsah australských zpravodajských médií. Spor se vede o právě projednávaný zákon, který má dát vydavatelům zpravodajských médií právo požadovat od digitálních platforem licenční poplatky za používání jejich obsahu on-line. Pokud se s nimi Google nebo Facebook nedohodnou, má podle návrhu výši poplatků určit arbitráž vedená státním regulačním úřadem. Očekává se, že by parlament měl zákon schválit ještě během února. Google i Facebook proti zákonu protestovali. Obě firmy tvrdí, že nabourává dosavadní principy internetu, které umožňují volné šíření odkazů. Protestují také proti tomu, aby výši poplatků nakonec mohl určovat stát. Na australská vláda oponuje tím, že obě firmy jsou prakticky monopoly, které inkasují naprostou většinu příjmů z on-line reklamy. Využívají přitom na svých službách také obsah vydavatelů, aniž by jim za to cokoli platili pece. Toto je docela zajímavé, neřekl bych finále, ale docela zajímavá zápletka ve věci, kterou v našem pořadu docela dlouho sledujeme, a to je spor o to, jestli tedy vydavatelé mají dostávat od těch velkých digitálních platforem, jako je Google a Facebook, především tyto dvě firmy v nějaké licenční poplatky za to, že se třeba ve výsledcích vyhledávání nebo ve službě Google - nebo právě na Facebooku objevují takové ty krátké úryvky. To znamená titulek Perkausová fotka, třeba 2 3 věty z toho článku. V Austrálii to šlo ještě dál. Ten zákon tam dokonce opravdu dává těm vydavatelům autorská práva i k odkazu na zpravodajský odkaz. Tam to jde ještě dál tedy tato navrhovaná právní úprava, než je ta evropská copyrightové směrnice, o které jsme se v našem pořadu také už mnohokrát bavili. Facebook tedy zareagoval tímto způsobem, tedy znemožnil v Austrálii sdílení jakéhokoli zpravodajského obsahu. Co ty na tuto reakci říkáš? Dala se očekávat?

Více z pořadu