Online Plus

Evropská unie chce zpřísnit pravidla pro transakce v kryptoměnách

Online Plus

Evropská unie chce zpřísnit pravidla pro transakce v kryptoměnách
Různé kryptoměny

Plus

Aféra se softwarem Pegasus, který umožnil vládám mnoha zemí světa sledovat nepohodlné lidi. Komunikační aplikaci Telegram stále častěji využívají extremisté a konspirátoři. Soudní rozhodnutí umožňuje fungování výdejen e-shopů o svátcích. Připravil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Komunikační aplikace telegram láká extrémisty a konspirátor. I EU chce zpřísnit pravidla pro převod kryptoměn. Zákaz prodeje o svátcích se netýká výdejen e-shopů a software Pegasus se měl špehovat novináře a disidenty. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A ani dnes na tom naštěstí nebudu sám. Na druhém konci linky na dálku u jeho mikrofonu vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. No a my se rovnou vrhneme na události, které přinesly uplynulé dny. Pegasus, tak se jmenuje software, který dokáže po infikování telefonu odposlouchávat hovory, přistupovat k uloženým datům nebo zapínat či vypínat mikrofon a kameru. Mezinárodní skupina novinářů ve spojení s organizacemi v Robbins to rys a Amnesty International přišla s odhalením, že tento spoj v r. Používají vlády v některých zemích světa pro špehování novinářů, disidentů a dalších lidí. Software vyvíjí izraelská firma NSO, která jej pak prodává zákazníkům. Podle oficiálního vyjádření firmy se software používá jen pro sledování zločinců a teroristů. Podle novinářů to ale není pravda. Analýza několika desítek telefonů žurnalistů z různých zemí odhalila, že byli s Pfeiferem nakaženy i jejich smartphony. Maďarské úřady tak mohly odposlouchávat například telefony několika tamních nezávislých novinářů. Na seznamu možných cílů se objevilo i číslo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a členů francouzské vlády. Firma NSO grup ve svém prohlášení nicméně informace odmítla a označila je za zavádějící interpretaci. Petře, toto vypadá na opravdu poměrně velký skandál. Organizace v historii z Amnesty International říkají, že mají seznam asi 50000 čísel, což by mohly být možné cíle sledovacích kampaní různých vlád a vládních úřadů po celém světě. Jak jsem říkal, tak výrobce toho softwaru Pegasus, firma NSO grup, odmítá, že by se ten software k takovým účelům používalo. Říká, že vlastně ho opravdu poskytuje jenom nějakým třeba tajným službám nebo úřadům policejním a vyšetřovacím k tomu, aby mohly nějakým způsobem sledovat zločince či teroristy. Komu se podle tebe dá více věřit?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají