Online Plus

Dnes chytré kamery nepřetržitě rozpoznávají tváře. Brzy to snad bude muset nejprve povolit soud, doufá právník Vobořil

Online Plus

Dnes chytré kamery nepřetržitě rozpoznávají tváře. Brzy to snad bude muset nejprve povolit soud, doufá právník Vobořil
Kamera, Big brother, ilustrační foto

Plus

Evropská komise usiluje o zákaz užívání systémů s tzv. umělou inteligencí, zvláště biometrického sledování v reálném čase na veřejných prostranstvích. Bude to znamenat konec chytrých kamer, které umí rozpoznat lidské tváře?
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V řadě evropských států už bezpečnostní složky experimentují s kamerami vybavenými technologiemi na rozpoznávání tváří. Návrh evropského nařízení, které má regulovat systémy s tzv. umělou inteligencí, ale obsahuje zákaz biometrického sledování v reálném čase na veřejných prostranstvích. Bude to znamenat konec chytrých kamer a sledování lidí na ulicích? Téma dnešního vydání našeho pravidelného pořadu o světě počítačů a internetu. Od mikrofonu vás zdraví David Slížek.

  • On-line plus.

  • Mými hosty jsou jako minulý týden, kdy jsme právě mluvili o tom, jak rozšířené jsou ty technologie pro rozpoznávání tváří v Česku i ve světě. Tak mými hosty jsou samozřejmě náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Ahoj Petře. Ahoj Davide. A také Jan Vobořil z organizace Iuridicum Remedium, což je nezisková organizace, která se věnuje problematice ochrany soukromí a lidských práv obecně. Dobrý den.

Více z pořadu