Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Tohle není Apríl. I když zrovna je Apríl

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Tohle není Apríl. I když zrovna je Apríl
Zprava Kateřina Konečná (KSČM), Josef Středula z ČMKOS, Andrej Babiš (ANO), Michal Šmarda (ČSSD), Radim Fiala (SPD) a Jaroslav Povšík z KOVO MB

Plus

Je 1. dubna, máme tu tedy Apríl, ale chci vás radši dopředu varovat – mnohé zprávy z tohoto týdne aprílové nejsou, přestože tak působí. Hodně černohumorně třeba působí to, že se právě dneškem ujímá na měsíc předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Rusko, a představitel země, která rozpoutala zdaleka nejkrvavější válku v Evropě za více než tři čtvrtě století tedy bude příštích třicet dní předsedat orgánu dohlížejícímu na bezpečnost planety a jejích obyvatel.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je prvního dubna. Máme tu tedy apríl, ale chci vás radši dopředu varovat. Mnohé zprávy z tohoto týdne aprílové nejsou, přesto, že tak vypadají. Hodně černý humor ně třeba působí to, že se právě dneškem ujímá na měsíc předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Rusko a představitel země, která rozpoutala zdaleka nejkrvavější válku v Evropě za více než tři čtvrtě století, tedy bude příštích 30 dní předsedat orgánů dohlížejícímu na bezpečnost planet.

  • A jejích obyvatel nebo před sídlem české vlády. V pražské Strakově akademii uspořádalo Odborový svaz KOVO demonstraci na protest proti odchodu do důchodu v 68 letech a proti chystané evropské automobilové normě Euro 7. Vystoupení lídrů opozice parlamentních za hnutí ANO předseda Babiš a za hnutí SPD předseda poslaneckého klubu Fiala i opozice od posledních voleb neparlamentní. Za sociální demokraty jejich předseda Šmarda a za komunisty předsedkyně konečná pak odborový proto změnili spíše v protivládní shromáždění politické opozice, které navíc mělo jisté základní chybičky. Třeba že vláda v té době sice zasedala, ale ne ve Stromovce, nýbrž na druhém konci republiky na Jesenicku. Nebo jak ujistil ministr sociálních věcí Jurečka, že Fialův kabinet v žádném návrhu, který má na stole, neuvažuje o plošném zvýšení věku odchodu do důchodu. Či snad to, že proti současnému návrhu normy Euro 7 bojuje právě i česká vláda a ve spojenectví s vládami dalších zemí včetně Německa ho chce zásadně změnit. A patří se ještě dodat, že svůj návrh důchodové reformy, která je nanejvýš potřebná, ať se nám to líbí, nebo nelíbí, chce vláda předložit v nejbližší době, ale až po jednání s opozicí. A že koneckonců právě důchodovou reformu označoval dnešní opoziční lídr Babiš za svůj nejdůležitější úkol poté, co před pěti lety vyhrál volby a sestavoval svou vládu.

  • Jenže pak se mu nepodařilo na parametrech důchodové reformy domluvit ani se svými koaličními partnery, kteří teď také měli na onom mítinku své zástupce. A tak nakonec nejdiskutovanějším momentem celého protestu byla bunda od pravdy, ve které na demonstraci přišel Andrej Babiš a která podle odhadů v médiích měla stát až 130000, což Babiš ve speciálním videu cítil potřebu vyvrátit. Dnes prý tato bunda stojí jen necelých 50000 a jeho manželka ji kupovala za tisícovek 35, tedy vlastně za babku. Prezident Petr Pavel necelý měsíc po svém nástupu do funkce navštívil Senát. A bylo to poprvé až po neuvěřitelných devíti letech, kdy česká hlava státu horní komoru parlamentu navštívila. Pavlovu návštěvu ale rychle mediálně zastínila nezávislá opoziční senátorka Zwyrtek Hamplová, zastupující v horní komoře parlamentu proudy, které rády samy sebe nazývají vlasteneckými, což v praxi znamená, že rádi pospolu mávají vlajkami a přitom mezi šířením dezinformací vykřikují, že si zaslouží.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají