Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Perně vydřené výsledky a hlava na větráku

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Perně vydřené výsledky a hlava na větráku
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (vpravo) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (oba Piráti)

Plus

Druhým kolem skončily letošní senátní volby a zvítězili v nich všichni – alespoň se tak může zdát podle vyjádření lídrů vlády i opozice. Hnutí ANO v nich poprvé výrazněji uspělo, získalo nejvíce křesel ze všech stran, osm z 27, více než kdy předtím, a jeho společný klub se SOCDEM se stal třetím nejsilnějším v horní komoře parlamentu.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Druhým kolem skončila letošní senátní volby a zvítězili v nich všichni. Alespoň se tak může zdát podle vyjádření lídrů vlády i opozice. Hnutí ANO v nich poprvé výrazněji uspělo. Získalo nejvíce křesel ze všech stran osm ze 27, více než kdy předtím a jeho společný klub se soc. Dem. Se stal třetím nejsilnějším v horní komoře parlamentu, a to mohl v týdnu posílit ještě o jedno křeslo. Hlásila se do něj už dříve zvolen a nezařazená senátorka s občasnými konspiračně dezinformačními výstupy. Zwyrtek Hamplová ale podle místopředsedy ano Havlíčka o ní není vnutí zájem. Vládní koalice v senátních volbách získala 15 křesel a pohodlně si udržela jasnou většinu. Téměř zároveň se ale vládní koalice smrskla o Piráty, kteří si podle očekávání drtivou většinou hlasů odhlasovali odchod z Fialova kabinetu. Ve vládě ale bude pokračovat ministr zahraničí Lipavský, který od Pirátů po jejich prasknutí vládními dveřmi odešel. Jestli vláda i opozice jásá nad senátním volebním vítězstvím. V PS prohráli všichni při druhém čtení důchodové reformy, jak vláda i opozice svorně a přehnaně nazývají parametrickou úpravou věku odchodu do důchodu, která má nač zajistit, aby důchody státní rozpočet mohl utáhnout a která má ke skutečné reformě důchodového systému hodně daleko. Vládní koalice nakonec svůj návrh druhým čtením protlačila. Po dalších téměř týden trvajících obstrukcích, při nichž se opoziční lídr Babiš bil v prsa, jak bojuje za důchodce, mezi kterými má voličskou základnu. I když těch současných důchodců se tato úprava netýká, zato ti, kteří se do penze teprve chystají, opět neví, za jakých to bude vlastně podmínek, stejně jako se nad tím mohou jen dohadovat.

  • Celá dlouhá léta, protože pokud současná vláda v příštích sněmovních volbách za rok prohraje, celá záležitost bude s největší pravděpodobností stejně klidu a vše bude jinak. Prostě plodný týden je z něj už alespoň o nejbližší budoucnosti mají pracovníci ve veřejné sféře. Jejich platy příští rok vzrostou měsíčně o 1400 korun, jak se po dlouhých tahanicích dohodla vláda s odbory, které zrušily stávkovou pohotovost. A jasněji už mají také Slováci. Zvýší se základní sazba DPH, bude se zdražovat a bude i nová daň z finančních transakcí. To vše má vládě přinést v přepočtu nějakých 70 miliard, které tak to rozpočítá mezi lidi. Vládní koalice vedená Ficovým směrem, který je podle názvu sociálnědemokratický, tak velice rychle po jeho oznámení nechala schválit tzv. konsolidační balíček parlamentem. Ve slovenském jednokomorovém při většině koaličních poslanců to jde rychle. Vzápětí ale odstoupila z funkce ministryně zdravotnictví Dolinková z koaličního hlasů, protože onen balíček se dotkne i platů zdravotníků. O jak jistě tušíte, neznamená to, že by zdravotníci mohli jásat. Dolinková si tak aspoň už nemusí ničit nervy nad návrhem vládního zmocněnce vyšetřující o postup země při pandemii COVIDu Kotlára nominovaného Slovenskou národní stranou, který chce zastavit očkování proti covidovým i mRNA vakcínami, dokud prý nebude prokázána jejich bezpečnost. Přitom se opírá o omílané bludy, pro nějž sice nemá žádný důkaz holek, které byly za to mnohokrát odborně vyvráceny, jako že tyto vakcíny prý mění DNA a odborníci se chytají za hlavu. Ale vládní zmocněnec je holt vládní zmocněnec. Takže Slovensko čeká ještě pěkná taškařice, ale premiér Fico se radši věnuje boji proti nezávislým médiím, která chce zatlačit do kouta. Tento týden vyrukoval proti šéfredaktorovi webu aktuality Bárdy mu autorovi knihy. Fico posedlí mocí nerozporuje obsah, ale jak po autorovi, tak mu nakladatelství, chce Fico u soudu v přepočtu po čtvrt milionu korun za to, že na obálce je Ficova fotka zakoupená z agentury a Fico svou fotku na knize nechce. Není divu, nechtěl by ani knihu jako takovou. Pokud v tomto Ficovi slovenských soud vyhoví, je už tam asi možné vše. Tedy samozřejmě jen ze strany těch u moci. Novým šéfem NATO se stal dlouholetý nizozemský premiér Rutte, ministři zahraničí Mali a Burkiny Faso podepsali s šéfem ruské diplomacie Lavrovem memorandum, že nerozmístí v kosmu zbraně jako první. Děkujeme. A Venezuela tento týden slaví Vánoce, protože se tak tamní levicoví diktátor Maduro rozhodl. Ať si jednou z toho všeho ne u kroutíme hlavou, přeje posluchačům ČRo Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu