Názory a argumenty

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Hartmanem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Hartmanem
Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Proč Babišovým voličům Prada nevadí. Omezení obstrukce by mělo být jen dohodou. Boj o světoznámý kyjevský klášter. Česko se má podílet na světovém spojenectví demokracií. I s Jižní Koreou a Tchaj-wanem. Ficovy šance na sestavení vlády. Žaloby na Trumpa jsou tu. Začíná se tou nejslabší. Milan Kundera a věty, které dělí civilizace
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bundě, kterou proslavil Andrej Babiš na odborářské demonstraci o obstrukcích PS, o šanci Roberta Fica vrátit se na slovenské politické výsluní, o obvinění Donalda Trumpa ze spáchání zločinu. Také o tom uslyšíte v analýzách a názorech, které pro vás připravili renomovaní komentátoři. Pokud možno ničím nerušený poslech, tentokrát v sobotu, mimochodem aprílovou, vám přeje Petr Hartman Názory a argumenty.

  • Vystoupením na odborářské demonstraci chtěl ukázat části voličů, že hájí jejich zájmy. Ve skutečnosti však byla přítomnost Andreje Babiše na protestu proti důchodové reformě spojována především s oblečením, které měl v té době na sobě. Slovo má vedoucí rubriky komentářů Hospodářských novin Petr Honzejk.

  • Každá doba má obrazy, které ji vystihují. Jeden takový přinesl tento týden. Je na něm Andrej Babiš na tribuně demonstrace svolané na protest proti mizerným sociálním poměrům, s odborářskou šálou, ležérně přehozenou přes péřovou bundu. Pravda za těžké desetitisíce korun. Kontrast výmluvně ilustrující propast mezi Babišem a lidmi, jejichž jménem chce mluvit a kterým namlouvá, že zastupuje, vzbudil veselí na sociálních sítích. Ale obraz má současně i hlubší symbolický význam, proto o něm stojí za to mluvit. Nejde samozřejmě o to, že by bohatý člověk nemohl mít sociální soucit nebo že by nemohl upřímně chtít proměnit situaci těch, kteří jsou na tom mizerně. To je jistě možné a často se to děje. Nakonec třeba takový sponzor a spolupracovník Karla Marxe Bedřicha Engel z taky nebyl žádný chudák. A jak se činil. Jak to dopadlo, to teď ponechme stranou. Myslel to nepochybně upřímně, takže bohatství samo upřímný zájem o chudší vrstvy společnosti opravdu nevylučuje. U Babiše je ovšem problém právě s tou upřímností. Na demonstraci odborů stál člověk, který se sice tváří, že mu jde o lidi, ale když se podíváme na jeho životní, byznysovou a politickou praxi, tak o tom lze s úspěchem pochybovat. Odboráře kupříkladu trápí nízké platy a drahota. No a co Babiš? Pokud jde o platy, tak nabízí svým dělníkům v drůbežárnách za úmornou dřinu jen o něco více než už tak nízkou minimální mzdu. Pokud jde o drahotu, tak to byl právě on, kdo pomohl v pozici premiéra rozjet inflaci gigantickým státním utrácením. No a teď na inflační situaci coby potravinářský magnát zvesela vydělává, protože ceny potravin jsou v Česku napálené takřka nejvíc v Evropě. A opravdu za to nemohou jen obchodní řetězce. Proč to Babišovi zatím prochází? A dokonce si může jít stoupnout na odborovou demonstraci v PS. Ovce za desítky 1000, což je zhruba totéž, jako by někdo přišel na pohřeb v jásavě růžové mikině louky. Ty. Odpověď je prostá. Babišovi se zatím daří přesvědčit část lidí, že za všechny jejich problémy může, jak říká asociální vláda, a paralelně těmto voličům sugeruje představu, že prostředků je dost a že s trochou nadsázky by vlastně mohl kabinet pořídit pérovku. Pravda, každému jenom to z nějakých sadistických důvodů nechce udělat. Na úvod zmíněným obrazem doby je tak zatím úspěch populistického iluzionismu, který můžeme nazvat Prada. Pro všechny naše lidi. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho to vydrží. Tedy jak dlouho bude trvat, než lidé většinově prokouknou, že Andrej Babiš není řešením problému, který je trápí, ale že je naopak jeho aktivním spolutvůrcem.

Více z pořadu