Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Hartmanem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Hartmanem
Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Rozpočet, který nikdo nechce zaplatit. Novela služebního zákona není krok správným směrem. Koaliční přehmaty nabíjejí opoziční zbraně. Proč v Evropě začínají vítězit nacionalistické a populistické strany? Fotbalové fanouškovství jako test loajality.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • O stížnostech odmítnutých prezidentských kandidátů, o nepokojích v souvislosti s fotbalovým šampionátem v Kataru, o novele služebního zákona, o podobě státního rozpočtu na příští rok. Také o tom uslyšíte v analýzách a názorech, které pro vás připravili renomovaní komentátoři. Pokud možno ničím nerušený poslech, tentokrát ve čtvrtek vám přeje Petr Toman Názory a argumenty.

  • Koncem listopadu skončil termín pro podání stížností kandidátů vyřazených z prezidentských voleb. Z počtu žalob je zřejmé, že má Nejvyšší správní soud o práci postaráno. Měl by se dokonce zabývat nejenom případem odmítnutých kandidátů, ale také kauzou Denisy Rohanové, které byla umožněna účast v prezidentské volbě na základě podání kandidatury ještě před termínem vyhlášení těchto voleb. Jak mohou verdikty zmiňovaného soudu pole uchazečů o Hrad proměnit nejenom, o tom budu hovořit s komentátorem ČRo Ondřejem Konrádem, kterého vítám ve vysílání necelé půlhodiny Názorů a argumentů. Díky. Dobrý den. Jak podle tvého názoru mohou verdikty Nejvyššího správního soudu to pole uchazečů o Hrad proměnit?

  • Tak víme z minulosti, že při té první přímé volbě došlo k 1 1 změně, respektive k návratu jedné kandidátky paní Bobošíkové. Tehdy ale to ministerstvo vnitra od té doby používá trošku jiný systém kontroly těch kandidátních listin a před pěti lety už žádný problém nebyl. Takže předpokládám, že je možné, že klidně zůstane jenom ta devítka zaregistrovaná už ministerstvem minulý týden. Ale na druhé straně je samozřejmě možné anebo respektive pozornost se na to soustřeďuje na dva případy, a to tedy pana Diviše, kterému unikla ta registrace o velmi málo, asi 116 hlasů. Čili je možné, že správní soud nebude chtít třeba riskovat případné nějaké další vleklé žaloby a do té volby ho pustí a naopak. Ale je trošku asi ohrožena ta kandidatura paní Rohanové, která, jak známo, se opírá o podpisy poslanců ještě z minulé sněmovny, kterým tedy skončil mandát volbami v roce 2021, tak to bylo trošku zvláštní. Také na to si stěžuje skupina senátorů, kteří podporovali senátora Marka Hilšera pro tu volbu. Takže tam je možné, že naopak dojde Nejvyšší správní soud, respektive ten Senát je ano, který okamžitě začal pracovat, k tomu, že paní Rohanová přece jenom nevyhovuje těm podmínkám. Tolik Ondřej Konrád.