Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Janem Bednářem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Janem Bednářem
Jan Bednář, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Už dva balíčky a zatím ani jeden dobrý. Problémy justice a přeplněné věznice. DeSantis sliboval efektivnější trumpismus. Nedokázal ani úspěšně spustit kampaň.  Balíček plovoucí na vodě. Rozsudek nad bývalým francouzským prezidentem.
Jan Bednář

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vládní a odborové balíčky na ozdravění veřejných financí, problémy justice a přeplněných věznic a rozsudek nad bývalým francouzským prezidentem. To jsou některé náměty politických komentářů, k jejichž poslechu vás tentokrát zve Jan Bednář Názory a argumenty.

  • Ústavně-právní výbor Senátu nepodpořil dva ze tří kandidátů prezidenta Pavla na ústavní soudce. Někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová a prof. ústavního práva Jan Wintr jsou 1. 3 kandidáty na ústavní soudce, které navrhl prezident Pavel, ale výbor včera podpořil jen Jana Wintra. O všech třech bude příští týden hlasovat plénum Senátu. Ve studiu proto vítám politického komentátora ČRo Petra Hartmana. Dobrý den. Dobrý den. Jak může ovlivnit výsledek hlasování výboru?

  • Co to znamená? Znamená to, že většina členů ústavně-právního výboru Senátu si nemyslí, že prezident Petr Pavel vybral vhodné kandidáty na ústavní soudce, alespoň u těch dvou jmenovaných si to nemyslí a to rozhodnutí ústavně-právního výboru pochopitelně není závazné, takže senátoři, až to budou projednávat na té společné schůzi příští týden, tak mohou postupovat jinak. Ale je to určité znamení toho, že ti kandidáti by nemusely projít úplně lehce. Je to částečně překvapení, protože dá se říci, že například Josef Baxa je respektovaný člověk, který se pohybuje v justici dlouhá léta, který si získal i morální kredit svými postoji atd.. Takže někteří tvrdí, že to může být určitá hra o to, jakým způsobem by měl vypadat Ústavní soud. A že politici chtějí do toho přece jenom mluvit více, než přiznávají otevřeně, že zkrátka někteří mohou mít obavu z toho, že by pan Baxa se stal předsedou Ústavního soudu a nemuseli se jim to líbit. Ale je samozřejmě v tuto chvíli je předčasné hovořit o tom, že podobné obavy nebo výhrady bude sdílet i většina senátorů. V tuto chvíli je zřejmé, že Ústavní soud pracuje v nekompletním složení, aby ti, kteří kritizují ty kandidáty a tvrdí, že když nebudou zvoleni, se nic moc nebude dít, tak to není pravda, protože pokud by dlouhodobě nescházeli někteří ústavní soudci, tak potom by jich mohlo být méně, protože by nebyly potřeba. Ale Ústavní soud řeší stovky různých případů a je důležité, aby pracoval v kompletním složení. A zda tedy senátoři to umožníte? Otázka, protože je to jejich svrchované právo. A pokud by prezident Petr Pavel neuspěl, tak by to byla docela první významná jeho porážka.