Názory a argumenty

Petr Holub: Rusko v bankrotu. Poprvé od bolševické revoluce

Názory a argumenty

Petr Holub: Rusko v bankrotu. Poprvé od bolševické revoluce
Ruský rubl (ilustrační foto)

Plus

Rusko nedokáže od pondělka splácet úroky svých dluhopisů. Proto ratingová agentura Moody´s vyhlásila jeho platební neschopnost. Někteří experti logicky tvrdí, že se Rusko propadlo do bankrotu, poprvé od bolševické revoluce. Nelze popřít, že zmíněná zpráva vyvolala řadu přinejmenším postranních úsměšků. Vždyť co se vlastně stalo?
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rusko nedokáže od pondělka splácet úroky svých dluhopisů, proto ratingová agentura Moody's vyhlásila jeho platební neschopnost. Někteří experti logicky tvrdí, že se Rusko propadlo do bankrotu poprvé od bolševické revoluce. Nelze popřít, že zmíněná zpráva vyvolala řadu přinejmenším postranních úsměšků, že co se vlastně stalo. Možná by se ani nemělo mluvit o bankrotu, když dlužník má potřebný obnos k dispozici a jenom vinou embarga od evropských a amerických finančníků nemůže zpátky doručit věřitelům předepsaných eurech nebo dolarech. Zároveň nemusí prezidenta Vladimira Putina ohlášený bankrot tolik mrzet. Gross ruských dluhopisů poklesl na čtvrtinu. Už v březnu Rusům nepůjčí nikdo z ciziny, přinejmenším od té doby. Dost peněz však vydělávají na vývozu ropy a plynu. Proto nemusí mít obavy, že se jich státní pokladna ocitne na suchu, případně že se v nejbližší době nějak výrazně zhorší finanční situace domácností. Oznámený bankrot má tedy pouze symbolický význam. Nad tím je možné mávnout rukou a těšit se z přítomného dne. To všechno je pravda. Jenom ještě zbývá otázka, co tedy bankrot vlastně symbolizuje. V tom je však jádro celého příběhu. Není třeba pochyb o tom, že Rusko nedostane ze zahraničí ani dolar na investice, pokud se neobrátí na vlády spřátelených států. Tady však může očekávat pomoc nejvýš od Číny, která ovšem nikdy nic nedává bez vedlejších politických úmyslů. Ruská ekonomika se proto může rozloučit s novými technologiemi a obecně s rozvojem. Namísto toho muže jenom projídat surovinové bohatství. Co je toho? Může Moskva dočasně zastavit ekonomický růst těch zemí, které dosud spoléhaly na dovoz ruského plynu či ropy může výpadkem svých kapacit krátkodobě zvýší cenu surovin na světových trzích, tím však jenom potvrdí svou nedůvěryhodnost a prohloubí propast mezi Ruskem a zbytkem světa. Pokud se pozice Ruska v mezinárodní ekonomice blíží k pozici Severní Koreje, pak to je samozřejmě na pováženou. Rusové nemusí s někým obchodovat, nemusí jezdit do ciziny a mohou vystačit s tím, co sami vyrobí. Zároveň však vrátí svou zemi desítky let nazpátek do minulosti. Prezident Ruska se pustil to dobrodružné, a řečeno se sociologem v rámci jsem fugu JAMU lehkomyslné politiky. Vojenské tažení na Ukrajinu asi nesplnilo jeho očekávání. Pozice jeho země v globálním světě se však změnila zcela zásadně. Bankrotem zaklaply dveře mezi Ruskem a světovou ekonomikou. Tím nastává nová nebo staronová epocha by na zeměkouli existují dva nezávislé ekonomické systémy. Zmíněný symbol jenom neříká, kdy tento rozkol skončí.

Ostatní také poslouchají