Názory a argumenty

Petr Hartman: Vliv koncertní síně na další osud ostravského primátora Macury

Názory a argumenty

Petr Hartman: Vliv koncertní síně na další osud ostravského primátora Macury
Předvolební billboard hnutí Ano, Tomáš Macura, Ostrava, 5. září 2022

Plus

ANO chce konec Tomáše Macury v křesle primátora Ostravy. Tomáš Macura by v něm rád zůstal sedět i v následujících měsících. Ze dvou neslučitelných přání se může jen jedno naplnit. Pro metropoli severní Moravy by bylo záhodno, aby k tomu došlo nejpozději koncem dubna.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ano chce konec Tomáše Macury v křesle primátora Ostravy. Tomáš Macura by v něm rád zůstal sedět i v následujících měsících. Ze dvou neslučitelných přání se může jen jedno naplnit. Pro metropoli severní Moravy by bylo záhodno, aby k tomu došlo nejpozději koncem dubna. Tehdy budou zasedat ostravští zastupitelé. Budou mít tak příležitost Macuru z funkce primátora buďto odvolat, nebo ho v ní potvrdit. V tuto chvíli jsou obě varianty možné. Postaralo se o to počínání? Ano. V Ostravě hnutí s přehledem vyhrálo na podzim loňského roku komunální volby. Podle očekávání bez problémů prosadilo do čela města svého lídra Tomáše Macuru. Ten se v roli primátora v minulosti osvědčil, což se projevilo i ve volebním výsledku. Rovněž nebylo překvapením, že hnutí ANO pokračovalo v dosud úspěšné koaliční spolupráci se spolu a Piráty. Nebýt volby prezidenta, nic by se na tom dodnes nezměnilo. Otevřená podpora Petra a Pavla ze strany Tomáše Macury vyvolala reakci. Ano, to se v posledních týdnech usilovně snaží Tomáše Macuru z postu primátora vystrnadit. Počíná si přitom neobratně. Výsledkem dosavadního úsilí je úbytek příslušníků zastupitelského klubu ANO. Někteří jeho členové byli vyloučeni, jiní odešli na protest proti postupu hnutí vůči primátorově Macurovi. Ten založil nový zastupitelský klub, ve kterém shromažďuje odpadlíky z ano, čím víc jich bude, tím větší šanci má Tomáš Macura uhájit primátorský post. Hnutí ANO se totiž stává méně důvěryhodným partnerem při vyjednávání o novém složení vlády nad Ostravou. Nemůže zaručit počet svých vlastních zastupitelů v nedaleké budoucnosti. V momentu, kdy jich z 21 zůstalo 17, se ostravské vedení dušovalo, že už nikdo neodejde. Když počet klesl na 15, zaznělo stejné ujištění. Ani jednou neodpovídalo skutečnosti. Při sestavování většiny se ji potřebujete dopočítat nejenom v době, kdy koalici vytváříte, ale také v následujících měsících. I když v současné době zastupitelský klub hnutí ANO zůstává nejsilnějším na ostravské radnici, může o post primátora přijít. Ovlivnit tomu, že koncertní síň v Ostravě, její vybudování za zhruba tři miliardy korun prosazuje Tomáš Macura. Práce na projektu jsou prakticky ve finále navzdory odporu některých opozičních zastupitelů. Patří k nim i lidé ze starostů pro Ostravu. Přitom jejich čtyři hlasy by stále ještě úřadující primátor pro vytvoření většiny nutně potřeboval pochopitelně nejenom je. Musel by se také dohodnout se spolu s Piráty a hnutím Ostravak. Vzhledem k jejich dosavadní zkušenosti se spoluprací s Tomášem Macurou by to nemusel být velký problém. Bez starostů se však většiny nedobere. Hnutí ANO by tak významného pomocníka k uhájení primátorského křesla mohlo paradoxně nalézt v dosud neexistující koncertní síni, jejíž vybudování Tomáš Macura považuje za svoji srdeční záležitost.