Názory a argumenty
Matěj Schneider: Vraždy americké zdravotnictví nespraví. Aktivisté z jednotlivých států možná ano
Názory a argumenty
Plus
Povolební Spojené státy, zdá se, nejsou o moc klidnější než ty předvolební. Na začátku prosince byl v New Yorku na ulici zastřelen ředitel americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare. Vražda byla zřejmě motivována právě nenávistí vůči americkému systému zdravotnictví, jehož je tato největší zdejší pojišťovna jasným symbolem. Co mnozí nečekali, bylo to, že výrazná část americké veřejnosti začala střelci vyjadřovat jistou míru sympatie.
Matěj Schneider
Přepis epizody
-
Povolební Spojené státy, zdá se, nejsou o moc klidnější než ty předvolební. Na začátku prosince byl v New Yorku na ulici zastřelen ředitel americké zdravotní pojišťovny United, který. Vražda byla zřejmě motivována právě nenávistí vůči americkému systému zdravotnictví, jehož je tato největší zdejší pojišťovna jasným symbolem. Co mnozí nečekali, bylo to, že výrazná část americké veřejnosti začala střelce vyjadřovat jistou míru sympatie. Je to možná šokující, ale překvapivé by to pro řadového pozorovatele amerického dění být nemělo. Americký zdravotní systém totiž je skutečně ve velmi tragickém stavu a generuje mnoho pochopitelných antipatií. Američtí politici zvažují zavádění robustnějšího systému zdravotního pojištění. Už dlouhé dekády. Snil o tom Franklin Roosevelt. Bill Clinton svěřil vypracování velkolepých plánů své první dámě. Svým způsobem se to ale s velkou pompou podařilo až Baracku Obamovi před necelou dekádou a půl.
-
Výsledek byl ale rozpačitý. Ano, díky Obamově reformě získali přístup k zdravotnímu pojištění desítky milionů Američanů, kteří ho předtím neměli. Další desítky milionů ale stále dodnes zůstávají bez pojištění. O co hůř, tzv. Obamacare nevyřešil největší problém amerického zdravotnictví, kterým jsou stále rostoucí ceny, které v mnoha případech vedou k dlouholetým dluhům, ale i osobním bankrotům. A pak jsou tu případy, kdy pojišťovny odmítají hradit péči zcela. To bohužel někdy vede až k úmrtím. Jakkoliv vám to možná připadá nevábné, nedá se v takové situaci úplně divit tomu, že mnoho lidí vidělo ve vraždě pojišťovacího ředitele příležitost si postěžovat na svoje děsivé zkušenosti s americkými zdravotními pojišťovnami. Neméně. Protože z americké vrcholné politiky debata další reformy zdravotnictví v uplynulých postpandemických letech paradoxně z velké míry vymizela. Naopak někteří republikáni si v uplynulé dekádě neustále brousí zuby na to, aby zrušili i nedokonalé cáry Obamacare. To se teď změnilo několika výstřely, jakkoliv je mnoho Američanů využilo jako hromosvod svého hněvu, je kromě morální očividné nepřijatelnosti řešení politických problémů násilím, na kterou upozorňuje kdekdo, nutné zdůraznit, že podobné činy samozřejmě nic a žalostném stavu amerického zdravotnictví nezmění. To neznamená, že je situace beznadějná. Z federální politiky sice téma zdravotnictví zmizelo, ale na úrovni jednotlivých států americké federace je to jiné. Tady jdou najít záblesky, na kterých jde stavět naděje. Jedním z nich je například úspěšné hnutí rychleji mají dál. Tomu se v uplynulých letech podařilo vybojovat mimo jiné rozšíření pokrytí zdravotního pojištění pro desetitisíce lidí v tomto dvoumilionovém a poměrně konzervativním státě. Podobné rozšíření si nedávno vybojovali také občané Severní Karolíny a Oklahomy. Možná je nehledě na návrat Donalda Trumpa do Bílého domu na čase postupně začít tlačit, podobně i ve Washingtonu.