Názory a argumenty

Martin Horálek: Popeleční středou začíná půst, větší otevřenost pro duchovní dimenzi života

Názory a argumenty

Martin Horálek: Popeleční středou začíná půst, větší otevřenost pro duchovní dimenzi života
Udělování popelce

Plus

Sotva z našich ulic a oken zmizela adventní výzdoba, je tu další období spojené s náboženstvím. Postní doba. Masopustní veselí a následné období askeze se stále více dostávají do povědomí lidí. Pro mnohé možná trochu překvapivě.
Martin Horálek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sotva z našich ulic a oken zmizela adventní výzdoba, je to další období spojené s náboženstvím. Postní doba, masopustní veselí a následné období askeze se stále více dostávají do povědomí lidí. Pro mnohé možná trochu překvapivě. Půst a sebe odříkání je součástí většiny náboženských systémů. Praktikují ho hinduisté stejně jako buddhisté. V semické myšlení je půst vtělen do náboženského právních předpisů. Ve většině islámských zemí. Postní měsíc ramadán zcela promění rytmus života. Muslimové nesmí jíst a pít od úsvitu do západu slunce, a tak většinu svých aktivit přesunují na noční hodiny.

  • Půst arabsky saun patří k pěti základním pilířům islámu a stejně jako ve většině dalších monoteistických náboženství je úzce propojen s almužnou. I židé dodržují několik posledních dnů v roce, ale na rozdíl od islámu neexistuje v judaismu žádné dlouhé postní období.

  • Zřejmě nejznámějším postním dnem Židů jeden smíření neboli Jom kipur. Půst trvá zhruba 26 hodin a mimo jiné obsahuje i zákaz sexuálního styku, koupele nebo zkrášlování se. Do v tomto období navštívil Izrael, ví, že život se tu prakticky zastaví. Nevysílá rádio ani televize a kromě policie, zdravotnictví a armády tu nefunguje téměř nic. Askeze a posty jsou od samého počátku také nedílnou součástí křesťanství. Stejně jako v islámu a judaismu i u křesťanů vždy existovala silná tradice zbožných poustevníků. Svým asketickým životem vytvářeli ideál duchovního života. Lidé je považovali nejen za morální autority, ale také za osoby obdařené nadpřirozenými schopnostmi nebo mimořádnou moudrostí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají