Názory a argumenty

Martin Fendrych: Většina uprchlíků tady chce zůstat. Kdo ale pomůže Ukrajině?

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Většina uprchlíků tady chce zůstat. Kdo ale pomůže Ukrajině?
Vzdušným útokům ruské armády čelí Ukrajina prakticky každou noc, ukrajinští činitelé někdy popisují vlny desítek raket nebo bezpilotních letounů

Plus

Ministerstvo vnitra zveřejnilo čerstvé informace o ukrajinských uprchlících u nás. Jde o výsledky průzkumu, který zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR. K prodloužení dočasné ochrany před válkou ve své zemi se u nás letos registrovalo přes 320 tisíc Ukrajinců, tři pětiny tvořily ženy. Dvě třetiny z nich plánují v Česku zůstat i po skončení dočasné ochrany.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • K ministerstvu vnitra zveřejnilo čerstvé informace o ukrajinských uprchlících u nás. Jde o výsledky průzkumu, který zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR. K prodloužení dočasné ochrany před válkou ve své zemi se u nás letos registrovalo přes 320000 Ukrajinců. Tři pětiny tvořily ženy. Dvě třetiny z nich plánují v Česku zůstat i po skončení dočasné ochrany. Předpokládám, že ji stát bude poskytovat po celou dobu války na Ukrajině. Počet Ukrajinců, kteří se nechtějí vracet domů, vzrostl zhruba o 20 % oproti roku 2023. Celkem 28 % dotázaných odpovědělo, že chce určitě zůstat v Česku, 38 % zvolilo odpověď spíše ano. Pro návrat do vlasti se najisto vyslovilo jenom 12 %, 10 uvažuje, že by se spíše vrátilo domů, zbytek neví nebo neodpověděl. Mezi těmi, kteří u nás chtějí zůstat, převažují muži, mladší lidé do 35 let a ti, kteří zde pracují, podnikají nebo studují. Také ti, kteří lépe zvládají český jazyk, nebydlí v provizoriu a ti, kdo přijeli už v roce 2022 nebo dřív. Důležitý údaj. Skoro dvě třetiny uprchlíků u nás pracují nebo podnikají. 86 % z nich má práci na plný úvazek. V porovnání s loňským rokem se ekonomická aktivita uprchlíků zvýšila. Ukrajinci nejsou žádní nemakačenků, v spíš dříč. I tuto zkušenost má v Česku mnoho lidí. Na průzkum na síti x zareagoval Matěj Ondřej Havel, předseda školského výboru v PS a místopředseda TOP 09, napsal nemám rád zjednodušující materialistický přepočet, ale faktem je, že jsme zoufale potřebovali zastavit demografické stárnutí, a to nemluvím o nedostatku zaměstnanců. Teď se ještě musíme naučit využít potenciál lidí, kteří většinově pracují za minimální mzdu a pod svou kvalifikaci. Konec citace. Logická reakce. V Česku se rodí málo dětí. Příliv aktivních uprchlíků, kteří se tady snadno domluví a pracují, je doslova požehnání a nic na tom faktu nemění výkřiky z extrémně pravicové opozice. Poslanec Havel, tedy poslanec vládní strany, má pravdu i v tom, že mnohdy neumíme využívat vzdělání a kvalifikaci uprchlíků, zdravotní sestry uklízejí atd.. Měl by to říkat ministrům, tlačit na vládu, ať Ukrajincům pomůže využít jejich schopnosti. Je tu ale ještě jiný problém. Ukrajinu podporujeme, protože byla napadena a stala se hrází proti ruské expanzi. Podporujeme ji politicky, vojensky i finančně. Ukrajina se Rusko ubrání. Nepochybuji o tom. Válka jednou skončí. Čím dříve, tím lépe. Ale ta zem je neuvěřitelně poničená, Rusy zdevastovaná. Aby fungovala, bude potřebovat nejen finanční a materiální pomoc, ale taky lidi, kteří by znovu dali dohromady, vybudovali, pokud se nebudou chtít vracet domů, obnova zničené země půjde jen strašně těžko. My se tedy můžeme radovat, že se na nějaký čas vyřeší náš palčivý demografický problém, ale utrpí tím náš spojenec, který nás brání proti Rusku.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu