Názory a argumenty

Martin Fendrych: Školní olympiády by Coubertin jistě podpořil. Českému olympijskému výboru ale vadí

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Školní olympiády by Coubertin jistě podpořil. Českému olympijskému výboru ale vadí
Tradiční školní olympiáda ve Smržovce

Plus

Taková typicky česká, úplně zbytečná šlamastyka. Zatímco v Paříži běží letní olympijské hry, Český olympijský výbor pořadatelům školních olympiád, tedy vědomostních soutěží odmítl udělit, „souhlas k použití výrazu olympiáda“. Písemně už to dostali pořadatelé biologické a zeměpisné olympiády.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Taková typicky česká, úplně zbytečná šlamastika. Zatímco v Paříži běží letní olympijské hry, Český olympijský výbor pořadatelům školních olympiád, tedy vědomostních soutěží, odmítl udělit souhlas k použití výrazu olympiáda. Písemně už to dostat i pořadatelé biologické a zeměpisné olympiády. Problém tkví v tom, že zákon o ochraně olympijských symbolik, mezi něž mimo jiné patří i výrazy olympijský a olympiáda, váží jejich užívání na povolení, které může vydávat jedině Český olympijský výbor, cituji ze zákona jakékoli užívání olympijských symbolik pro obchodní a reklamní nebo jiné obdobné účely je možné pouze na základě předchozího písemného zmocnění. Má to svůj smysl. Olympijské symboly patří do konceptu financování, který jednak umožňuje pořádat olympijské hry samotné a za druhé umožňuje získané prostředky investovat do sportu v jednotlivých zemích. Odtud jsou podporovány mezinárodní sportovní federace, které organizují profesionální mládežnický i základní sport, národní olympijské výbory, ale i sportovci a trenéři prostřednictvím stipendií a grantů. Nejen to. Peníze míří i do projektů, které pomáhají zlepšovat životní podmínky ve všech koutech světa. Týká se to ekologie, udržitelného rozvoje, genderové rovnosti a dalších oblastí. Aby toto všechno pořadatelé olympiád mohli dělat, dostaly výhradní práva na užívání olympijských symbolů v komerční oblasti, což mi připadá celkem bohulibé. Problém je v tom, že se vždycky najde někdo, kdo je papežštější než papež a olympijští zdejší než zakladatel olympismu PS do Kubera. Ten každý ví, takže by to měl vidět i Český olympijský výbor, že školní olympiády jsou nekomerční a každý ví, že se neobejdou bez sponzorů. Ministerstvo školství na tyto akce vypisuje dotace se spoluúčastí. Proto si pořadatelé olympiád musejí hledat sponzory, kteří část nákladů zaplatí. Je to komerce? Samozřejmě, že není. Zaujal mě dopis Učené společnosti ČR, který tato úctyhodná instituce podporující tradiční české školní olympiády, napsala ministru školství a Českému olympijskému výboru. Stojí v něm věta kritizující postoj našich správců olympijských symbolů. Cituji celá věc je natolik neuvěřitelná a absurdní, že se snad musí jednat jen o jakési nedorozumění nebo nevhodnou aktivitu jednotlivců, která není vyjádřením oficiálního názoru Českého olympijského výboru ani ministerstva školství. V dopisu taky čteme, že desítky let trvající tradice našich školních olympiád z matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a dalších předmětů přinesla a stále přináší bezpočet úspěchů. Generuje a podporuje talenty, z nichž vyrůstají špičkoví odborníci působící v nejrůznějších oblastech života společnosti. Tak snad se Český olympijský výbor chytne za nos a svůj trapný postoj kvapem změní.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu