Názory a argumenty

Martin Fendrych: Premiér by měl střety mezi Černochovou a Řehkou konečně zarazit

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Premiér by měl střety mezi Černochovou a Řehkou konečně zarazit
Náčelník Generálního štábu Armády české republiky Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová

Plus

Přibývá střetů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu české armády Karlem Řehkou. Jeden z posledních se odehrál dokonce na zasedání sněmovního branného výboru. Na síti X to okomentoval Miroslav Kalousek: „Pokud náčelník generálního štábu nedokáže zabránit situaci, aby se před poslanci nehádal se svojí ministryní, pak nemůže být náčelníkem generálního štábu. To prostě nejde, to je mimo demokratický systém,“ napsal doslova.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přibývá střetů mezi ministryní obrany Janou Černochovou ODS a náčelníkem generálního štábu české armády Karlem Řehkou. Jeden z posledních se odehrál dokonce na zasedání sněmovního branného výboru. Na síti x to okomentoval Miroslav Kalousek. Pokud náčelník generálního štábu nedokáže zabránit situaci, aby se před poslanci nehádal se svojí ministryní, pak nemůže být náčelníkem generálního štábu. To prostě nejde. To je mimo demokratický systém, napsal doslova. Chápu, kam Kalousek míří. Rusko ničí Ukrajinu. Putin potřebuje, aby západní země nebyly jednotné. Každý spor se mu hodí. Opozici se spory tohoto typu hodí. Taky střety šéfa armády s ministryní jsou přesně to, co nepotřebujeme. Jenom, že generál Řehka se nehádá, on jen logicky obhajuje armádu. V dané věci šlo o její speciální síly. Nechci teď rozebírat případ, který se stal v Keni, ale ani Černochová snad nemá za to, že by chtěla Řehka tajit incident, který se stal během výcviku a při němž byl keňský student střelen do břicha. Ministryně zřejmě už nedokáže tlumit své silné antipatie vůči Řehkovi. Přitom ho ona sama v roce 2022 posadila do stávající funkce. Tehdy jí musel tedy být naopak velmi sympatický. Co se mezi nimi stalo, není veřejně znám. Objevilo se více karambolů. Jeden z prvních se týká takových videí na síti x, kde promlouvá k vojákům i civilistům. Černochové se to nelíbilo. Argumentovala, že šéfové bezpečnostních úřadů účty na síti x nemají. Mně se zdá naopak skvělé a moderní, že chtěl Řehka takto masivně oslovovat veřejnost i vojáky. Jiný střet vyvolal projekt dronů nemesis, tedy pomoc Ukrajině. Spolek skupina d, jehož Řehka předsedou a který projekt obhospodařuje, prověřuje inspekce ministryně obrany. Údajně jde o prkotiny. Další spor se týká pasů pro speciální síly. Jednoduše shrnuto, vypadá to, že Černochová hledá vši na speciálních silách, odkud sám Řehka pochází. A nedávno v září ministryně zrušila dohodnutou cestu šéfa armády do Jordánska. OK, nemá Řehku ráda a nedokáže to skrývat. Snažil se to řešit prezident Pavel neuspěl. Snažil se to řešit premiér Fiala. Černochová je z jeho strany. Neuspěl. Pro veřejnost je to ošklivý pohled. Tam, kde bychom měli být maximálně svorní, tedy v obranné oblasti se nedohodne ani ministryně se šéfem armády. Dodám, že Řehka už dvakrát uvažoval, že funkci položí. Premiér a prezident zjevně nechtějí, aby odešel, jinak by ho odejít nechali. Mimochodem to vypadá, že Petr Pavel je spíš na straně generála než ministryně. Bylo by každopádně na místě, aby premiér tuto situaci ukončil. Poslední dobou se snaží veřejnosti ukázat novou, rozhodnou tvrdší tvář. Tady může předvést, že se skutečně změnil a že si nenechá podkopávat prakticky jedinou oblast, za kterou ho bývalí voliči pěti koalice chválí, tedy vztah k Ukrajině a Rusku. Pro ten je totiž funkční armáda s plnou podporou vlády naprosto klíčová. Jestli to Fiala nevyřeší, zbyde z jeho rozhodnosti jen maska.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu