Názory a argumenty

Martin Fendrych: Policejní odbory vyhrožují protesty a „modrou chřipkou“. Policajta na ulici přitom skoro nevidíte

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Policejní odbory vyhrožují protesty a „modrou chřipkou“. Policajta na ulici přitom skoro nevidíte
Dodržování zákazu vjezdu pro vozidla nad 6 tun do Staňkovic kontrolují policisté

Plus

Už 20. a 21. září nás čekají volby do zastupitelstev krajů a první kolo voleb do Senátu. A v týdnu před volbami chystají odborové organizace zastupující policisty, hasiče, celníky a členy vězeňské služby protesty před Úřadem vlády a před ministerstvy vnitra a spravedlnosti.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 20. a 21. září nás čekají volby do zastupitelstev krajů a první kolo voleb do Senátu. A v týdnu před volbami chystají odborové organizace zastupující policisty, hasiče, celníky a členy vězeňské služby protesty před úřadem vlády a před ministerstvy vnitra a spravedlnosti. Odboráři tvrdí, že platy bezpečnostních složek klesají. Odkazují se na výrok ministra vnitra Rakušana, který pronesl před půl rokem v Karviné. Tehdy řekl v letošním roce od podzimu chceme přidat dalších 10 %, a to jak policistům, tak i vězeňské službě. Já doufám, že na to prostě vyjde. Dodám, že chceme přidat, není slib přidáme a že Rakušané není ani ministr financí, ani celá vláda. Zásadní přece je, na co má zadlužený stát peníze. Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič prohlásil, že protestů bude víc. Nemáme nikde stanovenou lhůtu, že ta dlouhodobá protestní akce bude týden, 14 dnů či měsíců, tedy kdy protesty skončí. Termín před volbami si prý odbory vybrali záměrně. Jde jim o to, aby politici přemýšleli, jaký význam pro ně má bezpečnost. Předseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký oznámil, že odbory musejí přitvrdit, a mluvil o modré chřipce, tedy o stavu, kdy policisté nejdou do služby kvůli nemoci. Cituji. Jestli se jednotlivci rozhodnou nenastupovat do služby z důvodu nemoci, bude to jejich rozhodnutí. My to organizovat nemůžeme. Zní to jako vyhrožování. Buď nám přidáte, nebo se hodíme marod. K tomu poznámka žiji v malé pražské části, kde byla už před delší dobou zavedena povinná třicítka. Bohužel zřejmě i zde vládne modrá chřipka. Neviděl jsem tu za celou dobu od zavedení třicítky jediného policistu. Přitom značná část řidičů třicítku nedodržuje. Ze zkušenosti z jiných míst a krajů se mi zdá, že policistů ubylo nebo že se z terénu stáhli do kanceláří. Celkem chápu, že chce zdrcující většina lidí vyšší plat. Měl by ale záviset i na odvedené práci. Výkon policie měříme mimo jiné tím, jestli policisty vidíme tam, kde se pohybujeme, jestli nám opravdu pomáhají a jestli nás opravdu chrání. Mám o tom značné pochyby. Je zde ještě jiný důležitý aspekt. Policie by se zásadně měla držet co nejdál od politiky. Spojovat protesty policejních odborů s volbami mi přijde naprosto nepřijatelné. Miroslav Kalousek na začátku srpna na síti x napsal vyhrožování policejních odborů masivními protesty účelově těsně před volbami do krajů a do Senátu je za hranou a měli bychom je odsoudit. Bezpečnostní složky by se měli vyvarovat snaze ovlivnit volby, ať už mají jakýkoliv motiv. Naprosto s ním v tomto souhlasím.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu