Názory a argumenty

Marek Hudema: Miliardová trubka

Názory a argumenty

Marek Hudema: Miliardová trubka
Kompresní stanice plynu v Břeclavi, přepravní soustava NET4GAS

Plus

Doby malého státu jsou pryč, stejně jako doby, kdy stát nechtěl podnikat. Platí to i u nás a platí to i pro vládu, kde je nejsilnější stranou pravicová ODS. Nic to neilustruje lépe než nedávná koupě ztrátového provozovatele systému páteřních plynovodů Net4Gas.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Doby malého státu jsou pryč, stejně jako doby, kdy stát nechtěl podnikat. Platí to i u nás a platí to i pro vládu, kde je nejsilnější stranou pravicová ODS. Nic to neilustruje lépe než nedávná kupy ztrátového provozovatele systému páteří plynovodu NET4GAS. Stát si přes firmu Čepro nakupuje v podstatě prázdnou a momentálně neužitečnou trubku + sedm miliard korun v hotovosti za to zaplatí tři až pět miliard korun. Zní to jako dobrý obchod, když firma přišla o svůj hlavní zdroj příjmů, přepravu plynu z Ruska. Bylo by to dobré tady, kdyby NET4GAS neměl dalších zhruba 33 miliard korun. Suma sumárum, když započítáme další majetek společnosti, stát dává přes 30 miliard korun za firmu na pokraji bankrotu, a to doslova její majitele. Investiční fondy Allianz a podali si už prý začali uvažovat, jak minimalizovat v případě krachu své ztráty. Nakonec i zachránil stát. Proč to vláda udělala? Podle ministrů chce získat kontrolu nad firmou, protože tak získá důležité slovo v české energetice a bude moci hájit národní zájmy a chce zabránit bankrotu a rozprodej firmy, což by prý poškodil zákazník. Je ovšem otázkou, proč nelze ochránit strategické zájmy státu i zákazníky nějakou státní regulací. Vždyť tak podobní regule třeba banky, které také ne vlastní a nevlastní třeba ani nemocnice. Čím se o to liší přeprava plynu? Možná i náš stát v takovém stavu, že už nikdo neumí takovou regulaci napsat, nebo ji politici neumí, či spíš nechtějí vymáhat. Čin vyslyšeli volání voličů po tom, aby v energetice něco udělali, a došlo jim, že nejlépe se prodává zestátnění soukromých firem. Paradoxní přitom je, že v době, kdy vláda škrtí po stovkách a 1000 platy státních zaměstnanců, plánuje utrácet miliardy navíc zřejmě není poslední vládní návrh v energetice. Stát má prý zájem o další plynové potrubí. Rafinerie. Přitom vládě dominuje ODS, která má přímo ve svém programu, že prosazuje malý a efektivní stát a podporuje soukromé vlastnictví.

Ostatní také poslouchají