Názory a argumenty

Marek Hudema: Dlouhý konflikt v Gaze ohrožuje celý svět

Názory a argumenty

Marek Hudema: Dlouhý konflikt v Gaze ohrožuje celý svět
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy

Plus

Izraelské jednotky v pásmu Gazy úspěšně postupují, ale válka s teroristy z palestinské organizace Hamás bude trvat ještě dlouho. Déle, než leckdo očekával. Už zhruba před měsícem se objevily zprávy, že vojáci předpokládají, že to může trvat rok a posléze to potvrdil jeden z ministrů izraelské vlády.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Izraelské jednotky pásmo Gazy úspěšně postupují a válka s teroristy z palestinské organizace Hamas bude trvat ještě dlouho, déle, než leckdo očekával. Už zhruba před měsícem se objevily zprávy, že vojáci předpokládají, že to může trvat rok a posléze to potvrdil jeden z ministrů izraelské vlády. Druhá válka v Gaze a představuje nebezpečí pro celý svět. Čím déle bude trvat, tím větší to budu motivaci pro ty, kteří skutečně či formálně podporuje hnutí Hamas, aby se do konfliktu naplno zapojil. Například libanonské hnutí Hizballáh, za kterým stojí Írán, by mohl masivně zaútočit na Izrael. Přitom právě Írán, zdá se, zatím Hizballáh krotí. Podle listu The Financial Times poslal nedávno Teherán vzkaz Američanů, a tím i Izraeli, že se do války nechce zapojit. A dodal, že pokud bude válka v Gaze pokračovat, i širší konflikt nevyhnutelný. Teheránu si samozřejmě nemyslí, že by Izrael ukončil své vojenské akce v Gaze hned jenž, jestli se bude bojovat dlouhé měsíce. Írán může dojít k přesvědčení, že se celosvětově pak blamuje tím, že proti Izraeli útočí pouze slovně a skutek utek. Teherán proto může pobýt u nás Hizballáh k válce a sám zaútočit třeba na americké základny v oblasti či blokovat dodávky ropy z Blízkého východu těm zemím, které se postavily za Izrael. Spojené státy nemají moc pák, jak Teherán usměrnit. Porazit a hlavně dlouhodobě okupovat Írán by bylo velmi náročné a použít cukr ve formě zmírnění mezinárodních sankcí, které byly na Írán uvaleny kvůli jeho jadernému programu, také moc nepomůže. Američané už před nějakou dobu začal tolerovat jich uchází Teheránem a snad i jednat s Íránem. Vše ale skončil v okamžiku, kdy Írán zesílil dovoz zbraní do Ruska, které pak použila proti Ukrajině. Šlo totiž jasně o čin zaměřený proti západu, Americe. Mimochodem, v případě, že by došlo k válce s Íránem, Rusko by to zřejmě využil k zesílení tlaku na Kyjev. Spojené státy by totiž museli v tom případě omezit svoji pomoc Ukrajině. Když by vypukla Velká válka na Blízkém východě a zesílily současně boje na Ukrajině. Mohla by zaneprázdní Ameriky těmito konflikty využít Čína a zavést například námořní a leteckou blokádu Tchaj-wan. Pokud by se bojoval na jednu na Blízkém východě, na Ukrajině, pobřeží Číny a do války by se zapojila přímo či nepřímo americká armáda, neměla by šanci rychle. Věra Spojené státy jsou totiž schopné vést dvě velké války najednou a v jedné z nich rychle vyhrát. A nejsou schopny toho dosáhl ve třech válkách současně. Musel by si vybrat, co je pro ně důležité, a na jednom či dvou místech nechat agresora zvítězit. Mezinárodní řád, tak, jak uznáme, by se zhroutil, a to s nedozírnými následky i pro Evropu a ČR.

Ostatní také poslouchají