Názory a argumenty

Luboš Palata: Migraci je v EU třeba řešit. Nicnedělání ničemu nepomůže

Názory a argumenty

Luboš Palata: Migraci je v EU třeba řešit. Nicnedělání ničemu nepomůže
Největší stanové městečko na Slovensku vyrostlo pro běžence na hraničním přejezdu v obci Kúty

Plus

Měl to být ve čtvrtek mimořádný summit Evropské unie o migraci, ale nebude. V návrhu závěrečného dokumentu sněmování unijní sedmadvacítky je změnám v migrační politice Evropské unie věnováno pouhých několik řádek z celkových několika stran. Důvod je podle diplomatických zdrojů podílejících se na přípravě summitu jednoduchý. Evropské státy zjistily, že se v otázce reformy migrace prostě nedohodnou.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Měl to být ve čtvrtek mimořádný summit EU o migraci ale nebude. V návrhu závěrečného dokumentu sněmování unijní sedmadvacítky je změna migrační politice EU věnováno pouhých několik řádek z celkových několika stran. Důvod je podle diplomatických zdrojů podílející se na přípravě summitu jednoduchý. Evropské státy prostě zjistili, že se v otázce reformy migrace prostě nedohodnou. Tzv. migrační pakt, který měl na jedné straně zajistit plnou a důslednou evidenci všech lidí přicházejících do EU. Za pomoc hraničním zemím žadateli o azyl tak zůstává už třetí rok u ledu. Nejen v Praze, ale i v dalších středoevropských metropolí se tváří, že je to tak správně. A současně že otázka ukrajinských válečných běženců, kde byl zbytek Evropy solidární se zeměmi jako Polsko, Slovensko a koneckonců i Česko, je prostě něco úplně jiného. Jenže ono není rozdíl mezi válečným uprchlíkem ze Sýrie a válečným uprchlíkem z Ukrajiny je pouze současné intenzitě války, která je teď na Ukrajině výrazně větší než v Sýrii. Ale na druhé straně mnohým z těch, kteří by se chtěli do Sýrie vrátit, hrozí pronásledování, věznění nebo ještě něco horšího, protože syrský režim odpovídající za mnoho válečných zločinů se s umlknutím většiny bojů nezměnil. Takže je tady legitimní otázka, když se EU jako celek mohla otevřít ukrajinským uprchlíkům, kteří se prostě mohou vybrat, v které zemi požádají o dočasné útočiště. Proč by podobný princip neměl platit i u jiných běženců, především u těch, kteří prchají před válkou? A proč je tak neřešitelná solidarita u žadatelů o azyl, když případě Ukrajinců ji projevila na zcela jednoduchém principu celá EU. Mechanismu solidarity v migračním paktu navržené Evropskou komisí, který spočíval v jakémsi patronátu nad žadateli o azyl, je možná moc složitý, ale právě proto by se mělo vymyslet něco jednoduššího. Ale něco by se vymyslet mělo. Visegrádské země se dodnes holedbají, že pohřbili migrační kvóty. Od té doby však nic lepšího a smysluplnějšího neprosadili. Tedy kromě stavění plotu, který, jak ukazuje příklad Maďarska, důvodu nedávné migrační krize na česko-slovenské hranici nejsou vše spásné. V EU se může stát, že občas někdo něco nechce a něco zablokuje. Měl by ale umět přijít s návrhem jiného řešení. Být spokojený se stavem, kdy řešení není a ani se nehledá, je krátkozraké a doběhne nás to. Čísla běženců mířících do Evropy i odjinud než z Ukrajiny strmě stoupají. Ne? Vymyslet, jak to společně jako EU vyřešíme, nás může doběhnout třeba už letos na jaře.

Ostatní také poslouchají