Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Pád jednoho ministra vládu nezachrání

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Pád jednoho ministra vládu nezachrání
Policisté odvádějí bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka

Plus

„Je to jako v těch divokých devadesátých letech,“ rozčiluje se opozice po odhalení party kolem Petra Hlubučka, dnes už bývalého náměstka pražského primátora a donedávna i starosty pražské čtvrti Lysolaje. Mýlí se: obvinění ze systematického výběru výpalného za zmanipulované veřejné zakázky neodhaluje praktiky „JAKO v devadesátkách“. Od tehdejších korupčních afér se dnešek liší snad jen tím, že gauneři už po sobě nestřílí.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to jako v těch divokých 90. letech, rozčiluje se opozice po odhalení party kolem Petra Hlubučka, dnes už bývalého náměstka pražského primátora a donedávna i starosty pražské čtvrti Lysolaje. Mýlí se obvinění ze systematického výběru výpalného za zmanipulované veřejné zakázky? Ne, odhaluje praktiky jako v devadesátkách. Od tehdejších korupčních afér se dnešek liší snad jen tím, že gauneři už po sobě nestřílí. O selhání jednotlivců přitom nelze mluvit. Jakkoli to hnutí ANO dělalo ještě při předloňské kauze stoka. Jak přes kopírák, podobné té nynější, jen s jiným hnutí ANO, bližším obsazením. Ve skutečnosti jde ale stejně jako kdysi o zaběhaný korupční systém zakořeněný v této zemi minimálně od Husákovy normalizace po roce 1968, tedy přes půl století. Už tenkrát bylo například hlavním úkolem předsedů tehdejších státních statků obstarat co největší zdroje ze státního, ale nechat i ostatní, aby si z toho taky něco přikradli. Spokojenost tak byla na všech stranách. Takto humpolácké to dneska není. Podle Pražského deníku se ale například obyvatelé Lysolají shodují, že se jejich poněkud omšelá obec po Hlubučkově nástupu do funkce starosty pozdvihla, protože do ní dokázal přitáhnout spoustu peněz. A vedení obce odmítá dodnes podezření, že by v roce 2017 odsouhlasilo Hlubučkovi prodej obecních pozemků hluboko pod cenou developerům, kteří pak poslali stanu adopce, sponzorské dary. V 10 let starém rozhovoru Karla Hvížďaly říká sociolog a právní filozof Jiří Přibáň, že v Česku kvete nikoli tržní, nýbrž kmenové hospodářství. Kdysi lovecké družiny z hospodářských a politických elit seskupeních kolem politických stran navzájem přihrávají obrovské zakázky, ze kterých mají velké zisky. A ptá se, kdo může proti korupci bojovat, když žijeme v totálně zkorumpované společnosti. Jediná šance spočívá podle něj v tom, že si politické elity uvědomí, že je tu totální krize ústavní demokracie a stranické politiky a že se najdou politici, kteří nebudou prosazovat jenom svůj stranický, ale také veřejný a státní zájem. Na toto ovšem odjakživa přísahají před volbami všichni politici sborem. Loni na podzim dali voliči šanci těm věrohodnějším z nich. I ty ale teď dostihli lovecké družiny. Odbýt to výměnou jednoho ministra nestačí. Konsekvence by měl vyvodit i předseda hnutí STAN a ministr vnitra vít Rakušan.

Ostatní také poslouchají