Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Duhová páska jako alibi

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Duhová páska jako alibi
Fotbalisté Německa před zápasem proti Japonsku udělali gesto, kterým odsoudili chování FIFA

Plus

S dlaněmi na ústech se němečtí fotbalisté nechali při nástupu ke svému prvnímu utkání na mistrovství světa v Kataru zvěčnit na své teamové fotografii. Protestovali tak proti tomu, že mezinárodní fotbalová federace FIFA zakázala pod hrozbou sankcí jejich kapitánovi – stejně jako několika jeho kolegům z Evropy – mít při zápasech na znamení solidarity s LGBT komunitou na paži duhovou pásku.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • S dlaněmi na ústech se němečtí fotbalisté nechali při nástupu ke svému prvnímu utkání na MS v Kataru zvěčnit na své týmové fotografii. Protestovali tak proti tomu, že Mezinárodní fotbalová federace FIFA zakázala pod hrozbou sankcí jejich kapitánovi, stejně jako několik a jeho kolegům z Evropy mít při zápasech na znamení solidarity s LGBTQ komunitou na paži duhovou pásku. Měla ji, tedy, i když jen na tribuně, alespoň německá ministryně vnitra, jako tichý protest nejen proti zákazu homosexuality ve většině arabského světa, ale především proti porušování lidských práv. Ze stejných důvodů prohlásil německý ministr hospodářství Habeck tento týden v televizi, že být kapitánem německého fotbalového týmu, tak by si na hřiště tu pásku klidně vzal. Aspoň by se prý věděla, co to udělá. Zrovna z jeho úst to ale moc věrohodně nezní. Německá veřejnost má ještě v živé paměti, jak devótně se ukláněl svému katarskému kolegovi, když o něj v březnu orodoval za dodávky zkapalněného zemního plynu. Tehdy to rozhodně nevypadalo, že by se chystal tamní se jich napomínat, aby dodržovali lidská práva. Lze se bohužel obávat, že v budoucnu bude rozpor mezi obhajováním evropských hodnot a snahou najít zrovna v arabském světě náhradu za zemní plyn z Ruska stále markantnější. Ale kdyby šlo jen o plyn na emiráty a na Saúdskou Arábii sází Evropa a především Německo i při svém ambiciózním plánu vyrábět co nejdřív tzv. zelený vodík, tedy energii, která je bez emisní jen za předpokladu, že se při její produkci spotřebovává pouze elektřina ze slunce a větru. K tomu má Arabský poloostrov podobně jako severní Afrika klimatické předpoklady jako málokterá země světa. Problém je, že tam jsou převážně státy s autokratickými a mnohdy až fundamentalistickými režimy, které si lidská práva odjakživa vykládají po svém a na které je spolehnutí. Jenom, pokud mají ze spolupráce s EU stoprocentní prospěch, k čemuž se schyluje, protože na zafinancování přechodu arabských zemí od dlouhodobě už stejně neperspektivních fosilních paliv k udržitelným zdrojům se západní firmy hodlají velkoryse podílet. Skoro to vypadá, jako by se Evropa, sotva se začala vymaňovat z jedné závislosti, ochotně řítila do druhé i s duhovou páskou coby slušivou dekorací.

Ostatní také poslouchají