Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Slovenský parlament jedná o odvolání Matoviče a vláda řeší sama sebe

Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Slovenský parlament jedná o odvolání Matoviče a vláda řeší sama sebe
Slovenský ministr financí Igor Matovič

Plus

Slovenská politická scéna s napětím čeká, jak rozhodnou poslanci o odvolání ministra financí Igora Matoviče. Kdyby měla vláda premiéra Eduarda Hegera ještě většinu v parlamentu, bylo by hlasování pouhou formalitou. V situaci ale, kdy je kabinet menšinový, je jeho výsledek nejasný.
Kamila Pešeková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovenská politická scéna s napětím čeká, jak rozhodnou poslanci o odvolání ministra financí Igora Matoviče. Kdy by měla vláda premiéra Eduarda Hegera ještě většinu v parlamentu, bylo by hlasování pouhou formalitou. V situaci, ale, kdy je kabinet menšinový, je jeho výsledek nejasný. Samotné hlasování mělo proběhnout už několikrát a vždy bylo z nějakého důvodu odloženo. Naposledy kvůli tomu, že jeden z Matovičových poslanců skončil v nemocnici. A protože každý hlas má teď ve slovenském parlamentu cenu zlata, rozhodnutí o důvěře či nedůvěře pro ministra Matoviče byl opět přesunuta o několik dní. Je to paradoxní, i když je Igor Matovič ministrem slovenské vlády už nikoli jejím premiérem, přesto se točí převážná většina politického dění víceméně kolem jeho osoby. Po vyhraných parlamentních volbách byl Matovič první rok předsedou vlády kvůli zmatkům, chaosu a sporům, které jeho počínání vyvolávalo, ale musel odstoupit. Už tehdy hrozilo, že se kvůli němu rozpadne celá koalice. V zájmu uklidnění situace ustoupil a vyměnil se s Eduardem Hegerem, takže po něm převzal vedení ministerstva financí. Po dalším roce je ale Slovensko opět ve stavu, kdy Matovič rozděluje nejen slovenskou politiku, ale i společnost. Kvůli němu odešla z koalice strana Sloboda a solidarita a slovenská vláda přišla o většinu v parlamentu. Logicky tedy padl návrh na Matovičovo odvolání. Opoziční většina by mohla problém jednou provždy vyřešit. Jenomže hlavní roli teď hrají nezařazení poslanci. Ti sice nejsou součástí koalice, ale občas s ní hlasují a podle všeho pro klid v zemi a zajištění mírné stability. Jak uvedla jedna z nich, poslankyně Kateřina Hindráková, Matoviče podrží. Matovič pronesl ve Slovenské národní radě několik projevů. Ten poslední trval více než dvě hodiny. V nich urazil nejen stranu SAS, kterou jedním dechem nepochopitelně pozval k návratu do koalice. Urazil i prezidentku Čaputovou, kterou nazval menší zlo, ale i novináře. O těch kritických řekl, že píšou jako pro Hitlera. Pro současnou vládu je příznačné, že zatímco už několik dní řeší především sama sebe, realita v zemi je už někde jinde. V těchto dnech podávají výpovědi 1000 lékařů, kteří nejsou spokojeni s pracovními podmínkami a výškou platu. Dlouhodobě vynikající slovensko-české vztahy narušil problém s migranty, kteří překračují hranici s Maďarskem. Slovenská policie není schopna hranice dostatečně ohlídat, protože na to nemá kapacity. Nemluvě o tom, že se blíží zima. Ceny za vytápění, elektřinu a plyn, ale i inflace rostou i na Slovensku. Tím i obavy lidí, co všechno je v nadcházejících měsících čeká. Frustrace občanů z toho, že se vláda dostatečně nevěnuje jejich problémům, bude dál narůstat. Pro budoucí politické směřování země to bohužel nevěstí nic dobrého.

Ostatní také poslouchají