Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Stává se z Ameriky pečovatelský socialistický stát?

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Stává se z Ameriky pečovatelský socialistický stát?
Republikáni, nebo demokrati? Američané rozhodují mimo jiné o složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu

Plus

Výsledky listopadových mezivoleb do amerického Kongresu, které lze pokládat za neslané nemastné, neboť k očekávanému republikánskému tsunami nedošlo a jejich úspěch lze označit za cokoli, jen ne za převálcování demokratů, byly v našem mediálním prostředí kvitovány s úlevou: jakože tím pádem republikánští zpátečníci nebudou mít pouvoir na to, aby pokrokový vývoj přibrzdili, natož obrátili zpět.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Výsledky listopadových mezi voleb do amerického Kongresu, které lze pokládat za neslané nemastné, neboť k očekávanému republikánskému tsunami nedošlo a jejich úspěch lze označit za cokoli, jen ne za převálcováni demokratu, byly v našem mediálním prostředí kvitovány s úlevou, jako že tím pádem republikánští zpátečníci nebudou mít puvoár na to, aby pokrokový vývoj přibrzdily, natož obrátili zpět, že ten dosavadní vývoj může být označen jako pokrokový, pozitivní. A zasluhují si, aby mu bylo. Fandí. No, o tom jen málokdo u nás pochyb. Na rozdíl od Spojených států, kde naopak pochybujících o tom je víc než jeho fanoušků. Na začátku letošního roku agentura a i ty top a, která v žebříčku sledovanosti již dlouho obsahuje horní příčku, zveřejnila překvapivé výsledky průzkumu, podle nichž se větší část Američanů domnívá, že vývoj v jejich zemi směřuje světe div se, k nastolení socialismu. Právě tak hodnotí neuvěřitelný nárůst státních výdajů a používané metody zasahování státu do soukromí občanů. Pod pláštíkem pseudovědeckých argumentů, nejdříve spojených s epidemií COVIDu, posléze s klimatickým alarm ismem. Podíl státních výdajů dosáhl 44 % HDP, což je nejvíce od dob druhé světové války. Otázka, kterou agenturní spolupracovníci položili občanů, zní logicky domníváte se, že se z Ameriky stává pečovatelský socialistický stát. Celých 51 % dotázaných zastává právě tento názor, 31 % s tím nesouhlasí a 18 % na to nemá vyhraněné mínění, že mezi republikány tento názor bude převládající v poměru 68 ku 18 %. To se dalo očekávat, ale že i mezi demokraty tato domněnka bude dominovat, to už bylo poněkud zarážející. Celých 42 % z nich sdílí obavu, že země spěje k socialismu, a jen 40 % s tím nesouhlasí. Tato smutná v jediné z dílen a také většinu nezávislých voličů. Ukázalo se, že většina Američanů není ochotna platit vyšší daně ani pod příslibem zlepšení sociálního zabezpečení. Nadšení mezi občany nevyvolává ani nápad zestátnit nebo Úvaly státní správu na základní odvětví ekonomiky. Zajímá zdravotnictví a energetiku, přičemž názory nezávislých voličů se spíše blíží republikánským představám. Můžeme se jen podivovat tomu, že mediální mágové, kteří, jak se o nás říkají socialismus, už okusili a zjistili, že jablko je kyselé, jsou schopni vítat proces, jenž končí právě v socialismu. Měli by se aspoň zjistit názor samotných Američanů, kteří, zdá se socialistické vidině příliš nefandí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají