Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Rok do voleb

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Rok do voleb
Donald Trump a Joe Biden v předvolebním klání amerických voleb

Plus

Do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá něco víc než rok a poměr sil mezi předpokládanými kandidáty demokratů a republikánů se začíná povážlivě měnit. Až doteď drobná převaha v rámci statistické chyby byla na straně stávajícího prezidenta Bidena, nyní se politické váhy začínají stejně drobně, v rámci chyby, přechylovat ve prospěch vyzyvatele Trumpa.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá něco víc než rok a poměr sil mezi předpokládanými kandidáty demokratů a republikánů se začíná povážlivě měnit. Až doteď drobná převaha v rámci statistické chyby byla na straně stávajícího prezidenta Bidena. Nyní se politické váhy začínají stejně drobně v rámci chyby přechylovat ve prospěch vyzyvatele Trumpa. Ještě o tom svědčí i většina výsledku průzkumu. Zjevně se jedná o trend, nikoli o výkyv. Trend má vlastní dlouhohrající dynamiku, založeno na faktech. Trumpově popularitě o Američanů nedávná obvinění z trestných činů nikterak příliš neublížila a sotva se dá očekávat, že ve zbylém čase se objevil smrtící odhalení, které by ho dokázal definitivně poškodit. Biden naopak má slzavé údolí teprve před sebou. Soudě podle toho, jak se rozjíždí četná vyšetřováni jeho spolupachatelství v korupčních kauzách jeho syna Huntera a hrozby impeachmentu v kongresu. Trump nemá ve vlastní straně prakticky žádnou vážnou konkurenci. U demokratů se šíří úvahy o možné výměně Bidena, stiženého kognitivní ochablostí za kandidáta mladšího a živější. A Trump je soudně stíhán tak šikovně a v naprostém souladu se zákonem, že kvůli procesu prakticky bude zbaven možnosti vést řádnou volební kampaň, lanařit voliče na shromážděních, vybírat dary do volebních fondů v dokonalém souznění s pokrokovým pojetím rovných šancí. Demokraté nicméně budou muset pro vítězství vymyslet něco podstatně ostřejší než regulérní volební klání. Někteří odvážnější myslitele. Navrhuji preventivní šokový zásah silových složek, které již dosáhly vysokého stupně uvědomělosti, aby tak zabránili případnému falšování volebních výsledků. Realita totiž nesmí ohrožovat společenský pokrok. Když už byl správně nastaven. Nelze připustit, aby se ukázaly jako pravdivé takové průzkumy jako ten od agentury John Cooper. Manévry Sergej, podle něhož Trumpův rating 52 % voličů pro 44 proti je skoro o 10 % vyšší než u nynějšího prezidenta. Bývalý poradce Billa Clintona a nyní spolumajitel zmíněné agentury Douglas Šon. V článku s názvem narativ se mění podle toho, jak se kupí Bidenovi problémy v periodiku víme. Singer tak vysvětluje změny voličských nálad. Cituji nehledě na vážné a oprávněné pochybnosti ohledně povahových vlastností Donalda Trumpa. Američané celkem vzato věří, že byl lepším prezidentem než Joe Biden. Všechny pokusy vnutit voličům klamnou představu o jakýchsi bloudí nich tzv. být ekonomiky trapně selhaly. Přesvědčeni o manažerských dovednostech jeho vlády nikdy nepřekročilo úroveň 40 % a v poslední době dokonce klesá. Prožíváme zcela ojedinělou situaci vidí jinak amerických voleb, kdy obliba obou kandidátů nedosahuje ani 40 % a ve společnosti se rozhostila hluboké skepse ohledně blízké budoucnosti země. Konec citátu. Uznejte konstatace, je to nepříliš veselá. Kéž by byla chybná.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají