Názory a argumenty

Jefim Fištejn: To máme mládež!

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: To máme mládež!
Příznivci Donalda Trump

Plus

Obecně se má za to, že mladí lidé inklinují spíše k politické levici, více slyší na sliby rychlých společenských změn, jsou, jak se říká, pokrokovější, než byli jejich rodiče. Jako každá pravda i tato je jen relativní a za určitých okolností neplatí.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Obecně se má zato, že mladí lidé inklinují spíše k politické levici, více slyší na sliby rychlých společenských změn. Jsou, jak se říká, pokrokovější, než byli jejich rodiče. Jako každá pravda, i tato je jen relativní. Za určitých okolností neplatí. Kupříkladu mladá generace Američanů, jak se zdá, se stále více přiklání k táboru odpůrců levicových progresisty. Tento trend konstatují všechny tiskoviny ve Spojených státech, ale já poukazuji na článek s příznačným názvem mileniálové nejsou výjimkou. I o ní se posunuli doprava. Text se objevil prvního června v deníku The New York Times, což je významné, protože toto médium je v podstatě hlásnou troubou levicového křídla Demokratické strany. Autor článku Nejtka on nostalgicky vzpomínají na zlaté časy, kdy právě hlasy mladých rozhodovaly o vítězství demokratů. Tak tomu bylo v roce 2008, kdy se prezidentem stal Barack Obama, a pak i o 12 let později, kdy omladina přivedla k moci Joe Biden. A kde jsou ty časy? Na, říká autor a uvádí údaje z obšírného průzkumu agentury Roberts center, podle nichž v každé kategorii dotazovaných dominují nyní sympatizanti pravice, přičemž jak ukazují průzkumy, celý trend se prohlubuje podle toho, jak se zvyšuje věk dotazovaných. Je nabíledni, že to posiluje úvahy o snížení věkové hranice voličů. Čím více bude méně zralých voličů, tím větší jsou šance demokratu. Druhý možný závěr je tristnější. Co když doba demokratické dominance mezi mladými spěje ke svému logickému konci? Ukazuje se, že americká mládež nesdílí stejné starosti jako jejich bezprostřední předchůdci. Na začátku tisíciletí se jako obzvlášť aktuální jevily problémy spojené s válkou v Iráku nebo stejnopohlavní sňatky. Dnes tyto starosti do značné míry odpadli. Spíše Republikánská strana se zdá být protiválečná a proti režimní. Zvláště bude-li za tuto stranu nominován bývalý prezident Donald Trump. Bude se prezidentské klání asi točit kolem stejných témat jako ve volbách předchozích, pak změna nálad může silně ovlivnit jejich výsledek.

Ostatní také poslouchají