Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Druhé kolo voleb v Georgii

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Druhé kolo voleb v Georgii
Herschel Walker je Trumpovým chráněncem

Plus

I když svět na výsledky amerických mezivoleb začíná pomalu zapomínat, ve skutečnosti ještě nejsou hotové. V úterý 6. prosince se koná druhé kolo senátních voleb ve státě Georgia a jejich důležitost je větší než jen význam samotného státu. V prvním kole totiž Raphael Warnock obhajující senátní mandát o něco málo zvítězil nad vyzyvatelem Herschelem Walkerem, bývalou to hvězdou amerického fotbalu, jenže na většinu nedosáhl, proto vítěze nakonec určí právě druhé kolo.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I když svět na výsledky amerických mezi voleb začíná pomalu zapomínat, ve skutečnosti ještě nejsou hotové. V úterý šestého prosince se koná druhé kolo senátních voleb ve státě Georgia a jejich důležitost je větší než jeden význam samotného státu. V prvním kole totiž Rafael Warnock, obhajující senátní mandát, o něco málo zvítězil nad vyzyvatelem Hiršalem. O Kreml, bývalou to hvězdu amerického fotbalu, jenže na většinu nedosáhl. Proto vítěze nakonec určily právě druhé kolo v horní komoře kongresu. Vítěz rozhodně nebude do počtu. Nyní ve stočlenném Senátu 50 demokratických mandátů tvoří mimořádně křehkou většinu, kterou zajišťuje jenom hlas viceprezidentky Kamaly Harrisové. Jenže dva demokratičtí senátoři, každý ze svých vlastních důvodu.

  • Tvoří odbojnou menšinu, jež často hlasuje proti vůli své strany. V minulosti senátor Joe Manchin dokázal donutit vládu uskrovnit své představy o rozpočtových výdajích a senátorka Kirsten Gillibrandová nejednou svým hlasem pozměňovala návrhy vlády na uvalení korporátních daní. Možnosti těchto dvou rebelujících demokratů by byly podstatně omezeny, kdyby poměr sil v senátě činil 51 ku 49, což znamená v případě vítězství v Georgii. Jenže ještě více by výsledek druhého kola ovlivnil poměry v Republikánské straně. Rozhodl by svým způsobem o dalším vlivu 45. prezidenta Donalda Trumpa. Mnozí kandidáti mocně podpoření Trumpem nedosáhli v mezi volbách valného úspěchu, což ve straně posílil o kritické hlasy vyčítající mu, že svými kroky fakticky podkopal očekávanou rudou vlnu her. Šel, o který je Trumpovým chráněncem a jeho případná prohra by zasadila bývalému prezidentovi tvrdou ránu. Možná až k ránu z milosti. Zároveň by to posílilo Trumpovy odpůrce uvnitř vlastního tábora a zvýšilo by šance guvernéra Floridy. Ron DeSantis se na finální nominaci za republikány v roce 2024. O osudu celého státu Georgia výsledek nerozhodne. Ježto současný guvernér Brian Campbell svou pozici obhájil, ale leccos naznačí o možném dalším vývoji politických preferencí v kdysi pevně konzervativním státě. Výsledek druhého kola navíc bude hrát důležitou roli z hlediska vedení jednotlivých výborů Senátu. Případná republikánská většina v legislativním výboru by značně ztížila Bidenovi jmenování soudců a členů Nejvyššího soudu. Tak nebo onak, volby v roce 2024 rozhodně překreslit mapu Senátu v neprospěch demokratů, protože jejich strana bude obhajovat 23 mandátů, zatímco jejich oponenti jen 10 mandátů. Přinejmenším pět státu, kde pozice demokratických kandidátů bude na vážkách, má z hlediska celkového poměru sil klíčový význam. Republikáni v příštích volbách budou mít zase jen jeden rozhodující mandát, a to ve státě Florida, který nyní drtivě ovládli.

Ostatní také poslouchají