Názory a argumenty

Ivan Štern: Moc, anebo čistota právního státu?

Názory a argumenty

Ivan Štern: Moc, anebo čistota právního státu?
Pedro Sánchez

Plus

Ačkoli španělský sociálně demokratický premiér Pedro Sánchez skončil v nedávných parlamentních volbách za svým největším rivalem, španělskými lidovci, až druhý, má na rozdíl od nich větší šanci získat v parlamentu většinu a dál vládnout. Museli by ho ale vedle spojené levice podpořit baskičtí nacionalisté a katalánští odštěpenci.
Ivan Štern

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ačkoli španělských sociálnědemokratický premiér Pedro Sánchez skončil v nedávných parlamentních volbách za svým největším rivalem, španělskými lidovci, až druhý, přesto získal v parlamentu většinu a bude dál vládnout. Jen ale za cenu, že ho pod krkem budou držet baskičtí nacionalisté a katalánští odštěpenci. Vládnou sice několika málo poslanci, pro jeho koalici však mají význam doslova klíčový. V roce 2017 si katalánští odštěpenci uspořádali referendum a vyhlásili samostatné Katalánsko. Sánchezova vláda jejich vůdce postavila před soud pro podvracení státu putovali do vězení jen jejich předseda trestu unikl úprkem do belgického exilu. Katalánští poslanci stávající levicovou vládu nyní podpořili jen díky přijatému zákonu o amnestii. Sánchez jim jejich krajanům otevřel mříže od žaláře. Kritici Sánchezova počinu nezůstali jen u proklamací. Spolu s nimi protestuje i rozzlobené ulice. Amnestijní zákon je pro ně nesporným útokem na právní stát. Premiér se brání poukazem, že amnestii přece ne vyhlásila vláda, ale parlament cestou legislativní. Nedochází mu patrně, že jde dokonce o daleko důslednější útok na právní stát, než kdyby v tom smyslu zasáhla vláda. Soudní rozhodnutí je změněno za pomoci zvláštního zákona. Nynější koalice tak vytvořila precedens, na jehož základě by parlament mohl kterékoli soudní rozhodnutí ad hoc kdykoliv zrušit. Nezávislost soudní tak dostává parádně na frak. V Izraeli se z podobných důvodů bouřili, a jakmile skončí válka s Hamasem, dál budou bouřit statisíce Izraelců, dokud nedosáhnou pádu Netanjahuovy vlády. Ta se, rovněž opírající se o zvláštní zákon, pokouší měnit rozhodování soudů. Trpělivost nedošla jen Španělské ulici, ale i předsedovi lidovecké frakce Evropského parlamentu Manfredu Weberovi. Vyzval Evropskou komisi, aby rázně zasáhla, pokud nechce znehodnotit své letité úsilí přimět Poláky a Maďary, aby přestali oslabovat vlastní právní stát. Zlí jazykové tvrdí, že Weberovi ve skutečnosti o čistotu španělského právního státu nejde. Je mu jen záminkou, jak dosáhnout oslabení španělských sociálních demokratů. Pokud by se podařilo z nicotně tuto podivnou amnestii, Pedro Sánchez by patrně vládu musel předat svým rivalům lidovcům. Změnily by se i mocenské poměry v Evropské radě. Dosud i výrazně ovlivňuje silný socialistický tandem Sánchez Šolc. Vyjde-li ale Weberovi jeho záměr, evropští lidovci v čele s italskou premiérkou Meloniová by spolu s těmi španělskými v radě posílily. V roce 2017 Sánchez nutil španělské soudy, aby katalánské separatisty odsoudili a vyhověli tak jeho politické objednávce. Veber neprotestoval, ač šlo o podobné lámání práv a ozývá se až nyní. Jde mu opravdu o právní stát, anebo jen o posílení vlastní moci?

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu