Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izraelská vláda přišla o jednoho ministra

Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izraelská vláda přišla o jednoho ministra
Arje Deri řídil ministerstvo vnitra vnitra i zdravotnictví

Plus

Necelé tři týdny od nástupu nové izraelské vlády byl premiér Netanjahu nucen vyloučit jednoho ministra. Nejvyšší soud vyřešil několik stížností rozhodnutím, že předseda druhé největší koaliční strany Šas Arje Deri nesmí zastávat ministerskou funkci. Stál v čele hned dvou resortů – vnitra a zdravotnictví.
Gita Zbavitelová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Necelé tři týdny od nástupu nové izraelské vlády byl premiér Benjamin Netanjahu nucen vyloučit jednoho ministra. Nejvyšší soud vyřešil několik stížností rozhodnutím, že předseda druhé největší koaliční strany čas a Rieder i nesmí zastávat ministerskou funkci. Vedl hned dva resorty vnitra a zdravotnictví. Den jeho jmenování ministrem je podle Nejvyššího soudu vzhledem k jeho cituji vleklé a soustavné kriminální minulosti během výkonu státních funkcí nanejvýš nepřiměřené. Konec citátu. Nejvyšší státní zástupkyně proto Netanjahuovi nařídila, aby ho z vlády odvolal. Dary recidivista a navíc v podmínce. Před čtyřmi lety byl obžalován z neplacení daní a praní špinavých peněz, ale začátkem loňského roku uzavřel se soudem dohodu, v které slíbil, že výměnou za podmíněný trest zaplatí pokutu a odejde z politiky. Bez tohoto slibu by byl jeho čin prohlášen za morálně opovrženíhodný a derby se nesměl vrátit do politiky sedm let. Svůj slib však nedodržel. Netanjahu mu vnitro přidělil, přestože údery byl v téže funkci v roce 2000 odsouzen za přijetí úplatku k tříletému vězení, z něhož si odpykal 20 měsíců. V roce 2011 se vrátil do politiky a dva roky nato byl opět zvolen poslancem. O rok později ho zakladatel strany a bývalý vrchní se Farský rabín o vady a Josef nazval zlým člověkem a zlodějem. A Dr. z parlamentu odešel, ale už po roce se vrátil. Ministerstva vnitra a zdravotnictví by teoreticky mohl řídit Netanjahu, kdyby však nebyl už tři roky trestně stíhán. Takový člověk nesmí podle izraelského zákona zastávat ministerskou funkci. Přesto, že premiérem být kupodivu smí, Netanjahu udělal maximum, aby dary ho do vlády dostal. Jeho vládní koalice prosadila v Knesetu zákon, který umožňuje, aby se stal ministrem podmíněně odsouzený člověk. Teď Netanjahu slíbil, že dary ho do vlády vrátí a ponechal mu alespoň čestnou funkci, tzv. náhradního premiéra. Vyřadit z vlády ho nechce. Nejen, že by koalice bez jeho strany čas nemohla pokračovat, ale Netanjahu ho potřebuje i k prosazení zákonů, které by zrušily jeho trestní stíhání. A ultraortodoxní a ultranacionalistické vládní strany zase chtějí za každou cenu oslabit Nejvyšší soud, který je překážkou jejich plánované pro osadnické a proti palestinské politiky. S odvoláním dary ho z funkce ministra souhlasí 65 % Izraelců, ale i 57 % voličů Netanjahuovy strany Likud a dokonce i 20 % voličů. Údery Hoša jsem, když nám zavřou dveře, vlezeme oknem, prohlásil však dary po soudním verdiktu a ujistil veřejnost, že z politiky neodejde a zůstane poslancem Knesetu. Nejvyššímu soudu tak mohou přijít další stížnosti, dokud vláda nepřijme plánovanou reformu, která má nadřadit rozhodnutí parlamentu verdiktům Nejvyššího soudu. Už tři soboty po sobě proti tomuto záměru protestovali desetitisíce lidí v celém Izraeli. Tu poslední jich bylo jen v Tel Avivu více než 110000.

Ostatní také poslouchají