Názory a argumenty

David Klimeš: Vyloučení tisíců covidových pacientů z voleb je skandál

Názory a argumenty

David Klimeš: Vyloučení tisíců covidových pacientů z voleb je skandál
PCR test na covid

Plus

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má za sebou pěknou řádku podivných výroků, ale čeho se dopustil pár dnů před volbami, nad tím zůstává rozum stát. Vyzval, aby všichni, kdo mají příznaky covidu, zůstali doma. A voličům, kteří jsou v covidové izolaci, připomněl, že volit nemohou, protože tak to je desítky let. Uf. První část výzvy je sporná. Každý, kdo na podzim pokašlává, se pro jistotu nemá účastnit volebního aktu? To je od politika demokratické strany smutný návrh.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má za sebou už pěknou řádku podivných výroků. Ale čeho se dopustil pár dnů před komunálními a senátními volbami? Nad tím už opravdu zůstává rozum stát. Vyzval, aby všichni, kdo mají příznaky COVIDu, zůstali doma. A voličům, kteří jsou v covidové izolaci, připomněl, že volit nemohou, protože tak už je to přece desítky let, uvedl. Už první část výzvy je velmi sporná. Každý, kdo na podzim pokašlává, se tedy pro jistotu nemá účastnit volebního aktu. To je od politika Demokratické strany mimořádně smutný návrh. O to více, že Válkovou ministerstvo stále odmítá opětovně zavést alespoň jeden antigenní test zdarma. Takže zda máte obyčejný podzimní kašel či COVID, to si můžete hodit leda tak kostkou. A druhá část Válková výroku je už naprostá lež. Asi zapomněl, že lidé v covidové izolaci již opakovaně mohli volit v krajských volbách 2020 a sněmovních volbách 2021. Válku. Výrok je zcela absurdní i proto, že současní vládní politici ještě jako opozičníci mocně kritizovali kabinet Andreje Babiše, že v COVIDu nedokáže dost rychle garantovat všem voličské právo. Připomeňme sil i tou politickou debatu z léta 2020. To už tu řádil COVID a blížili se podzimní krajské a senátní volby. Tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček nejprve nic moc na volebních zákonech měnit nechtěl, ale zbytek politické scény ho donutil narychlo připravit možnost hlasování pro covidové pacienty. Válková stranická předsedkyně Markéta Pekarová Adamová se tehdy velmi správně rozohňovala, že jednání Hamáčka je nehorázné a jeho ministerstvo už dávno mělo připravit způsob speciálního hlasování. Covidový tým TOP 09 i s Málkem doporučoval mobilní urny a speciální ochranné pomůcky. To se také pak stalo. Do izolací vcházeli volební komise obalené od hlavy až k patě s mobilní urnou, případně se hlasovalo z auta ve stylu trip srub. Stejně tak covidoví pacienti mohli volit i ve sněmovních volbách o rok později. Ale není, když už stát má vše vyzkoušené a covidových pacientů ani zatím není tolik, aby se to pohodlně nezvládlo. Tak válek přijde s touto zcela skandální výzvou, že už to nejde. A navíc kdo kašle, ať si dvakrát rozmyslí volbu. Vysvětlení tohoto neuvěřitelného postoje popírající základní ústavní práva občanů může být dvojí. Buď válek zcela ztratil paměť na zapomněl, že sám speciální pravidla pro minulé volby jako poslanec podpořil. To je ovšem dost nepravděpodobné. A pak je tu už jen druhé vysvětlení velmi smutné a celý systém voleb s izolací a karantén již vyzkoušený a vyladěný. Ministři zdravotnictví Válek a vnitra Vít Rakušan o zapomněli včas aktivovat, takže nyní tvrdí bludy, že desítky let a nikdo nemůže z izolace či karantény hlasovat, byť to tak ještě minulý rok šlo. Neuvěřitelné. Toto je opravdu velké selhání státu. A až zase budou politici, že hrad, jak málo lidí chodí k volbám, tak ať se činu tím, že jim hlasování nejprve vůbec umožní.

Více z pořadu