Názory a argumenty

David Klimeš: Pražští rukojmí

Názory a argumenty

David Klimeš: Pražští rukojmí
Vyjednávání o koalici na pražském magistrátu. Zleva David Kašpar (STAN), Bohuslav Svoboda (ODS), Petr Hlaváček (STAN) a Jan Lacina (STAN)

Plus

Pražané jako jediní z obyvatel velkých měst nemají po komunálních volbách minulého podzimu stále ještě novou vládu. Místo toho se z nich stali rukojmí politického intrikaření. Je to s podivem. V žádné jiné obci toho kandidující politici tolik nenamluvili, co se má okamžitě po volbách změnit. A v žádném jiném městě se také tak výrazně politici vládní koalice z centrální úrovně nevymezili proti hnutí ANO. Nemělo by tedy být co k řešení.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pražané jako jediní z obyvatel velkých měst nemají po komunálních volbách minulého podzimu stále ještě novou vládu. Místo toho se z nich stali rukojmí politického intrik a řešení. Je to s podivem. Žádné jiné obci toho kandidující politici tolik nenamluvili, co se má okamžitě po volbách změnit. A v žádném jiném městě se také tak výrazně politici vládní koalice z centrální úrovně nevymezili proti hnutí ANO. Nemělo by být tedy co k řešení. Vyhrálo spolu, které s Piráty a Starosty mohou bez problémů poskládat většinu v novém zastupitelstvu. Jenže do toho se z různých postranních důvodu pražským politikům najednou nechce. Koalice spolu oslněná vítězstvím vše na začátku pokazila tím, že Pirátům a starostům předložila zcela nepřijatelné podmínky. Piráti a Starostové získali dohromady více hlasů než spolu, ale vítězná koalice nim nechtěla přisoudit ani paritu v budoucí radě. A když menší strany začali brblat, tak jim ODS vzkázala, že taky mohou přibrat lokální subjekt Prahu sobě. Dosluhující pirátský primátor Zdeněk Hřib tedy nelenil. Také oprášil své politikaření a uzavřel s Prahou sobě povolební koalici s ODS nečekala a z původního možného partnera Prahy sobě se stal najednou arci nepřítel. Tomu všemu se od ucha k uchu jistě směr lídr pražského ano Patrik Nacher, který jako jediný z pražských intrikářů zatím v povolebním vyjednávání neudělal žádnou chybu. A to prostě proto, že nemusí dělat vůbec nic. Ví, že spolu nemůže jít do koalice s ANO. To by bylo popření celé předchozí kampaně. Takže čeká, až nenávist mezi ODS a Piráty dosáhne vrcholu a pak se rád nabídne k podpoře souručenství spolu. A ano, z hlediska strategických politických her je nyní Praha jistě skvělá případová studie, ale zato politiky neplatíme. Před volbami vítězové voleb garantovali rychlé změny v hlavním městě. Nic jim v tom nestojí v cestě. Mají hned několik možností vládních koalic, tak ať pracují. Už teď je Praha ochromena. Dosavadní radniční většina se rozpadla, vše řídí kontrolní výbor ovládaný. Ano. Možná to tak i někteří pražští politici chtějí do Pytlíkova, to celé do prezidentské volby, ale pak rozhodně nejednají v zájmu Pražanů i v jiných městech přece politici ODS, s ANO či Pirátů. Vůči sobě se ostře vymezovali, ale hned po volbách nalili voličům čistého, byť někdy trošku hořkého vína. V polovině velkých měst vládne spolu s ODS. A ano, někdy zcela zbytečně. Jako v případě Brna. A třeba v Plzni zas ano, k primátorství pomohli Piráti. A takto by šlo pokračovat dál všude komunální politici však věděli, že jejich město potřebuje rychle novou radu. Jen v Praze jsou politici tak pokrytečtí, že ač jsou na stole už úplně všechny varianty možných vládních koalic, raději nebudou dělat nic, protože současné bezvládí jim vlastně docela vyhovuje. Tak snad si na to Pražané, v jejichž městě se kvůli politikaření na půl roku vše totálně zastavilo, zapamatují až do dalších komunálních voleb.