Názory a argumenty

David Klimeš: Babiš se snaží dobýt Vystrčilovo Jihlavsko

Názory a argumenty

David Klimeš: Babiš se snaží dobýt Vystrčilovo Jihlavsko
Do druhého kola senátních voleb postoupili Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO)

Plus

V takovém centru pozornosti nebyla Jihlava snad od podpisu Basilejských kompaktát v roce 1436. Obměna třetiny Senátu se odehrává ve 27 obvodech, ale největší pozornost na sebe strhává Jihlavsko, kde obhajuje mandát předseda Senátu Miloš Vystrčil. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ovšem rozhodl, že jistou obhajobu Vystrčilovi zkomplikuje. ANO zvolilo výraznou vyzyvatelku Janu Nagyovou. I když výrazná není správné slovo. Ona osobně příliš vidět není, debatám s Vystrčilem se vyhýbá.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V takovém centru pozornosti nebyla Jihlava snad od podpisu basilejských kompaktát v roce 1436. Obměna třetiny Senátu se sice odehrává ve 27 obvodech, ale největší pozornost na sebe strhává Jihlavsko, kde obhajuje mandát předseda Senátu Miloš Vystrčil. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ovšem rozhodl, že celkem jistou obhajobu Vystrčilovi co nejvíce zkomplikuje. Ano, zvolilo už hodně výraznou vyzyvatel ku Janu Nagyovou. I když výrazná to není to správné slovo. Ona osobně příliš vidět není. Debatám s Vystrčilem se urputně vyhýbá, ale celé Česko ji zná jako spoluobviněnou s Babišem v kauze Čapí hnízdo. Soudní řízení právě v těchto týdnech probíhá podpora od Babiše, již dokázala dostat Nagyovou do druhého kola a znemožnila Vystrčilovi obhajobu stylem start-cíl. V kole prvním Vystrčilovi chybělo jen pár % k polovině všech hlasů a Nagyová proti tak silnému soupeři získala velmi slušných 30 % hlasů. To Babiše motivuje ještě k většímu úsilí. A tak když zrovna oba obvinění nejsou u soudu, dělají kampaň na Jihlavsku. Poslední předvolební setkání Babiš pojmenoval finální bitva o Senát a slibuje návštěvníky zaplavit gulášem, koláči a pivem zdarma. Propagačním plakátu se ano nesnaží ani nic skrývat a přímo vzkazuje jedeme to ve velkém, protože tato příležitost už se nebude opakovat. Máme šanci sestřelit pěti koalici je i druhého nejvyššího ústavního činitele v zemi. Vystrčil má sice obhajobu mandátu skoro jistou, ale pod takovým tlakem také musel přidat. Chystá koncert, kde vystoupí známí zpěváci, kteří ho před hlasováním podpoří. Otázkou je, proč Babiš tak urputně bojuje bitvu, která je nejspíše ztracená, a vystrčil svůj mandát udrží. Možná zda vůbec nejde o senátní volby. Jak známo, Babiš se rozhoduje, zda bude kandidovat na prezidenta. Vše nasvědčuje tomu, že nakonec tak udělá a vládní pětikoalice také stále nemá kandidáta. Spekuluje se, že se právě čeká na obhajobu Vystrčilova senátor z tvé a ten se pak pustí i do prezidentské bitvy. Pokud by tomu tak bylo, Babiš svému soupeři uškodil trochu už tím, že ten na rozdíl od tří jiných senátorů nedokázal proti Babišovi mašinérii zvítězit hned v prvním kole. Babišova podpora neznámou naději přivedla ke slušnému výsledku a v druhém kole to bude asi ještě o trochu lepší, pokud se oba do prezidentské volby nakonec přihlásí. Babiš bude moc o Vystrčilovi rozhlašovat, že měl problémy i porazit zcela neznámou soupeřku na Jihlavsku. Prezidentské volby jsou ale ještě daleko, zatímco senátní duely jsou za rohem a až skončí, možná si bude Babiš trochu vyčítat, že veškeré své úsilí napsal. Do jednoho senátního obvodu hnutí ANO přitom postoupilo 18 kandidátů a se správně zvolenou podporou od známých centrálních politiků by z toho mohl být největší senátní úspěch hnutí od založení. Ale to by Babiš dnes měl všechnu svoji pozornost věnovat jen Jihlavě, kde nakonec stejně asi prohraje.