Natura

Zapálený ekolog král Karel III.

Natura

Zapálený ekolog král Karel III.
Princ Charles/král Karel III.

Plus

Nový britský panovník Karel III. bývá označován za klimatického krále. Na problém emisí a mizení biosféry upozorňuje už desítky let nejen na summitech a konferencích, ale také prostřednictvím řady osobních aktivit. Má pověst zapáleného ekologa a ochránce klimatu. Dlouhodobě se věnuje třeba ochraně deštných pralesů, ekologickému zemědělství nebo propaguje cesty ke snižování emisí skleníkových plynů. 
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Britský král Karel třetí má už desítky let pověst zapáleného ekologů a ochránců klimatu. Dlouhodobě se věnuje třeba ochraně deštných pralesů, ekologickému zemědělství nebo propaguje cesty ke snižování emisí skleníkových plynů. Funkce britského krále je ale spíše reprezentativní. Má tedy vůbec šanci něco reálně změnit? Více už v dnešní. Na tu řeč od mikrofonu zdraví Ondřej Novák. Na turnaji kdo je viník nebo podnapilejší? Co nejdřív Evropy? Křísí domů a domů. To fajn. A jak už jsem si s tehdy ještě princ Charles loni na klimatické konferenci v Glasgow apeloval na světové státníky, že je nutné bezodkladně snížit emise a podpořit technologie na zachytávání uhlíku z atmosféry. Dnes král Karel třetí byl podle některých komentátorů jediným stát publikem v sále, kterých se nestalo ekologem ze dne na den. Ochraně přírody a klimatu se totiž věnuje už desítky let. Jak potvrzuje Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

  • Posledních několika desetiletích se nedalo nepostřehnout, že britský následník trůnu se zajímá o stav životního prostředí. Mluví o něm on svůj první slavný projev o tomto tématu měl už někdy v roce 1970 a od té doby se mu věnoval soustavně, ať už ve svém osobním nebo podnikatelském životě anebo ve veřejných vystoupeních. Takže to bylo znát a v některých případech šlo o intervenci, které skutečně měli nezanedbatelný dopad.

  • Britský panovník se dlouhodobě zasazuje třeba o ochranu tropických pralesů a v roce 2009 zveřejnil video, na kterém upozorňoval na problém ohrožených tropických obojživelníků. Vědce po něm na oplátku jeden druh tropické žáby i pojmenovali. Karel třetí také vystoupil na řadě konferencí a snaží se svůj vliv využít k osvětě dalších politiků.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají