Natura

Voda v americké Hooverově přehradě klesla kvůli klimatickým změnám už o 50 metrů

Natura

Voda v americké Hooverově přehradě klesla kvůli klimatickým změnám už o 50 metrů
Velký kaňon vyhloubila řeka Colorado v polopouštní skalnaté krajině na území dnešního státu Arizona. Je dlouhý přes 440 kilometrů

Plus

Hladina Meadova jezera, největšího vodního rezervoáru ve Spojených státech, klesla na rekordně nízkou úroveň. Americký západ trpí už dvacetiletým nedostatkem vody, někdy nazývaným jako megasucho. A řeka Colorado tak nezvládá jezero u Hooverovy přehrady naplnit. Pokud se situace nezlepší, hrozí, že do pěti nebo šesti let se z přehrady stane takzvané mrtvé jezero, ze kterého už nebude odtékat voda.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hladina jezera, největšího vodního rezervoáru ve Spojených státech, klesla na rekordně nízkou úroveň. Americký západ totiž trpí už dvacetiletým nedostatkem vody, někdy nazývaným jako mega sucho a řeka Colorado tak nezvládá jezero u budovy přehrady naplnit. V dnešní na túře nás americký zpravodaj ČRo Jan Kaliba vezme přímo k jezeru a také do Las Vegas, které se za posledních 20 let naučilo kvůli suchu hospodařit s vodou. A povíme si, jestli podobné vysychání přehrad hrozí i u nás. Od mikrofonu zdraví Ondřej Novák na turnaji.

  • Stojíme pod lampami na promenádě západní lasvegaském zátoky jezera. Mít úlohu v rohy přehrady, ale nikdo se tady neprochází. Kemp i bývalá Marina jsou dávno opuštěné. Chybí tu totiž to nejpodstatnější body z Lake Louise. Dobrý, žijeme. Jak mi říká, dej, v, který tu hlídá parkoviště s odstavenými jachta. My jsme teď sice na břehu jezera, ale před víc než 20 lety od té doby ustoupilo tak, že vidíme jen v dálce modrou tečku, která je od nás několik km. O dva góly mají. Teď už bych u té říká, že ta zeleně, kterou vidíme v pouštní krajině v dolíku před sebou, tam všude bývala voda. Teď je tu ale sucho a postoj k žádné plány - poslední den svého. Bál toho Marinu už dávno.

  • Přesunuli skoro o 20 km dál, aby lodě mohly kotvit na zbytcích jezera, které každý rok ustupuje o stovky m. Letos už hladina klesla tak nízko, že začala odhalovat lidské ostatky. V Mírově jezeře je letos našli už několikrát. Některé už identifikovaly jako kostry lidí zavražděných a svržených na dno před desítkami let tady na bývalém břehu jezera zbylo jen parkoviště pro jachty odstavené na suchu a stará benzinová čerpací stanice, která má čerpací pistole zapečetěné zámkem. Situace je špatná, podotýká. Osamělý hlídač jde i v ODS, SPD nelhat od incident i v Bagdádu. Jak je? Pokud byste chtěli přesnější čísla k.

Ostatní také poslouchají