Natura

Vlkům se letos na území Česka dařilo. Zasahovalo sem 24 vlčích teritorií

Natura

Vlkům se letos na území Česka dařilo. Zasahovalo sem 24 vlčích teritorií
Na Šumavě a v Bavorském lese žijí už dvě vlčí smečky

Plus

Na území Česka zasahovalo letos 24 vlčích teritorií, o dvě víc než loni. Nejčastěji se do Čech dostávají ze středoevropské nížinné populace, jejíž centrum je v západním Polsku a v Německu. Na Moravu a do Slezska vlci přicházejí ze slovenských a polských Karpat.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vlk provází člověka dějinami a na všech kontinentech. Když severský bůh hodin seděl na trůnu v paláci val haly, u jeho nohou polehávali dva vlci. Starou Egypťané vyznávali válečného Boha Vlka web o veta a pro Římany bylo vidět vlka šťastným znamením, protože vlk byl zasvěcen Martovi, bohu války a zakladatele Říma. Rumla a Rema odkojila vlčice a i mongolský vládce. Gangy z Chán o sobě tvrdil, že je synem vlka. Vlk se ale poté dostal do klatby, protože v křesťanství a také v novodobých pohádkách a legendách byl líčen jako symbol zla a úskočnosti, a tak ho lidé začali pronásledovat až k totálnímu vyhubení. Dnes se naštěstí na naše území v noci vracejí a naším dnešním průvodcem bude muž, který se vlkům už více než 20 let věnuje. Zoolog a vědec z Mendelovy univerzity v Brně a také koordinátor vlčích hlídek Hnutí DUHA Miroslav Kutal. Přínosný výlet do světa vlků vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Tak, milí posluchači vás srdečně zdravíme z Broumovska. Nacházíme se v takové velmi malém krásném údolíčku mezi Orlickými horami a jednou částí Krkonoš. No a s naším dnešním průvodcem Miroslavem Kutalem. Dobrý den. Dobrý den. Si hned řekneme, kde se nacházíme úplně přesně a proč jsme se vypravili.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají