Natura

V Yellowstone si nikdo nedovolí odhazovat odpadky. U nás máme pocit, že jsou národní parky všech a tak je v nich vše dovoleno, říká prezident EUROPARCu Hošek

Natura

V Yellowstone si nikdo nedovolí odhazovat odpadky. U nás máme pocit, že jsou národní parky všech a tak je v nich vše dovoleno, říká prezident EUROPARCu Hošek
České Švýcarsko několik měsíců po požáru

Plus

Co si představíte, když se řekne národní park? Někdo prales Boubín na Šumavě, jiný naopak vrchol Sněžky, další meandry řeky Dyje a ostatní labské pískovce.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zítra bude oblačno až zataženo, zpočátku místy polojasno až skoro jasno. Odpoledne a večer od západu postupně místy déšť anebo déšť se sněhem. Nad 400 m to bude sněžení. V jihozápadní polovině území bude přecházet ve všech polohách v déšť. Teploty dva až šest °C, na jižní Moravě naměří až osm, na horách tři pod nulou. No a večer na jihozápadě a západě kolem nuly. To byly zprávy. Tady Jan Matura.

  • Co si představíte, když se řekne národní park? Někdo prales Boubín na Šumavě, jiný vrchol Sněžky, další meandry řeky Dyje a ostatní Labské pískovce. A není divu. Všechny leží v našich čtyřech národních parcích, přičemž ten krkonošský je nejstarší a letos mu je rovných 60. Šumavský je největší, národní park Podyjí nejmenší a národní park České Švýcarsko nejmladší a teď také nejčastěji skloňovaný nejdřív kvůli kůrovcové kalamitě od loňského roku i kvůli obřímu požáru. V jaké je dnes kondici tento národní park a jak vypadají naše další tři parky ve srovnání s těmi evropskými nebo světovými a mají šanci na našem území vzniknout další dva národní parky, jak plánuje vláda. O tom všem bude dnešní Natural s prezidentem Evropské asociace národních parků a chráněných území euro park Michalem Haškem. A přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu tak milí posluchači, my se nacházíme v Národním parku České Švýcarsko. Jsme na Mezní Louce a jsme tady samozřejmě s mužem, kterého už jsem v úvodu zmiňovala, prezidentem všech evropských a nejen evropských národních parků organizace Europa Park Michaelem Hoškem. Dobrý den.

  • Dobrý den vám i posluchačům. My se samozřejmě budeme věnovat i národnímu parku, ve kterém stojíme, ale nejprve si udělejme takový obecný úvod do problematiky. Jak se vlastně liší naše české národní parky od těch evropských, potažmo od těch amerických?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají