Natura

V Česku bude kvůli změnám klimatu více veder a sucha. Tornáda budou pořád vzácná

Natura

V Česku bude kvůli změnám klimatu více veder a sucha. Tornáda budou pořád vzácná
Sucho je tu. Potřebovali bychom dlouhé období nadstandardních srážek (ilustrační foto)

Plus

Jen za poslední dva týdny Česko postihlo hned několik projevů extrémního počasí. Spalující vedra vyhnala teploty až ke 40 °C, do toho na Moravě udeřilo silné krupobití a po roce se u Lanžhota opět objevilo tornádo. Extrémní výkyvy budou podle vědců spolu s klimatickými změnami stále přibývat. Ne každá odchylka od běžného počasí má s nimi ale přímou souvislost.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Léto sotva začalo a Česko už zažívá jeden extrémní výkyv počasí za druhým. Skoro čtyřicetistupňová vedra, silné bouřky, krupobití a dokonce i tornádo. Sledujeme v přímém přenosu. Dopady klimatických změn nebo tyto extrémní jevy s oteplováním planety vůbec nesouvisí. Více už je v dnešní na túře od mikrofonu zdraví Ondřej Novák. Na tu extrémní výkyvy počasí budí zaslouženou pozornost médií a s tím, jak se rozvíjí debata o změnách klimatu, se tyto jevy objevují na titulních stránkách novin. Stále častěji. Říct ale, zda nějaký projev je způsobený či umocněný klimatickou změnou, není tak jednoduché, pokračuje Ondráš Přibyla, ředitel projektu fakta o klimatu.

  • U různých typů událostí máme různou jistotu, uvedl. Veder. Můžeme docela s jistotou říct, že klimatická změna dělá vlny veder častějšími a intenzivnějšími.

  • A mnohem menší jasno z toho spojení je třeba u povodní nebo u vln chladu, extrémně chladných dní, které taky můžou být spojeny s klimatickou změnou. A tam je potřeba konkrétní modelování událostí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají