Natura

Šaty v podobě matky země, ucpané krávy, videa, podcasty i nekonvenční divadlo: Dětští vítězové CO2 ligy se představili v Senátu

Natura

Šaty v podobě matky země, ucpané krávy, videa, podcasty i nekonvenční divadlo: Dětští vítězové CO2 ligy se představili v Senátu
Jeden z vítězných týmů ze ZŠ Evolutin Sázavská Praha 2

Plus

Naše společnost se mění a s ní i náš vztah k životnímu prostředí. Ve druhé polovině minulého století se o ekologii zajímala minorita, dnes se environmentalistika učí na univerzitách a z řady středoškoláků jsou ekologičtí aktivisté. Jak ale tuto problematiku vnímají děti školou povinné? Vědí, co se děje s klimatem, jak rychle mizí některé druhy rostlin a zvířat, jaký problém představují nezničitelné odpady, a tuší, na jaké planetě budou žít, až dospějí? (repríza)
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Naše společnost se mění a s ní i náš vztah k životnímu prostředí. Ve druhé polovině minulého století se o ekologii zajímala minorita, dnes se environmentalistika učí na univerzitách a z řady středoškoláků se staly ekologičtí aktivisté. Jak ale tuto problematiku vnímají děti školou povinné? Vědí, co se děje s klimatem. Vědí, jak rychle mizí některé druhy rostlin a zvířat, jaký problém představují nezničitelné odpady a na jaké planetě budeme žít, až tyto děti dospějí. To vše ukázal už 13. ročník CO2 ligy. Pořádá ho i ekologický institut Veronica a díky němu dnes víme, jak děti o přírodě a ekologii smýšlejí. A právě o tom bude dnešní Natural přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu.

  • CO2 liga je trochu zvláštní název. Chemickou značku oxidu uhličitého rozezná každý. Slovo liga je vypůjčeno ze sportovní terminologie a také to původně byla soutěž, v níž se bojovalo o stupně vítězů. Dnes se vyhlašují laureáti bez pořadí a hodnotí nejlepší týmy. Letos se do CO2 ligy přihlásilo 123 škol z celé republiky a ty nejlepší dětské týmy i s jejich pedagogy měly ukázat, jak vnímají globální změnu klimatu, co jsou sami ochotni udělat pro její zmírnění a jak jsou schopni se na ni připravit. Ti nejlepší z nejlepších byli pozváni do Senátu. Atmosféra panovala tvůrčí a bouřlivá, takže si v dnešní na túře představíme jak oceněné, tak organizátory z institutu. Veronika tak milí posluchači a samozřejmě musíme začít od úplného počátku všeho. A o tom nám více řekne i ona Gailová, která tady zastupuje pořádající institut Veronica. Dobrý den. Dobrý den. Paní. Ono, jak vlastně myšlenka CO2 ligy vznikla? My jsme si tady o tom popovídali a vy jste říkala, že se to postupně z takových malých a regionálních akcí nafouklo v uvozovkách v tom dobrém slova smyslu až do těchto celorepublikových rozměrů. Letos už je 13. ročník. Jaký vy vnímáte sama posune. Jaké bylo to původní poslání? Jak se to proměňuje pro nás?

  • To, co je o dva liga tehdy zlínská vlastně byla něčím v Hostětíně. Z těch prvních věcí, který jsme my začali komunikovat, klima s dětmi anebo se školami. A nebyli jsme nikdo učitel a Jakub. Pochopili jsme v NATO, zlínské, celek v lize, že vlastně my, když chceme k těm dětem říct jako nějaký vhled do změny klimatu, tak že to není žádný rozdíl oproti dospělým. A já jsem jim to pak jako říkala dobrý den, děti, já nejsem učitelka. Má byty takovou prezentaci o změně klimatu. Doposud jsme ji použili na semináři v parlamentu. Já vám to řeknu úplně stejně.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají