Natura
S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog Šuta
Natura

Plus
Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem? Víte, kolik toxických látek se uvolňuje z některých typů podlahových krytin a koberců z PVC a co všechno obsahují neškodně vypadající papírové obaly v fastfoodech?
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Zítra čekejte polojasnou až skoro jasnou oblohu, během dne přechodně oblačnou až zataženou, ojediněle sněhové přeháňky nebo slabé sněžení a nejvyšší nedělní teploty - 3 až plus jeden stupeň. Tolik zprávy a teď s Maturou, Markétou Ševčíkovou a jejími hosty zjistíme, kolik toxinů, o kterých nevíme, denně vdechneme, absorbujeme kůží a sníme.
-
Není mnoho lékařů, kteří se aktivně zabývají ekologií a naším životním prostředím, takže doktor Miroslav Šuta představuje v tomto směru čestnou výjimku. Stále pracuje jako lékař v Plzni, ale už od 90. let se výrazně angažuje i v ekologickém hnutí. Dlouhodobě provádí výzkum vlivu jedovatých látek ve vzduchu i v předmětech denní potřeby. Na lidské zdraví a jeho poznatky využívají hnutí Greenpeace i spolek Arnika. Jak naše zdraví ovlivňují exhalace z aut, ale například i látky obsažené v podlahových krytinách a kobercích. Víme, co obsahují zdánlivě neškodné obaly jídel ve fast foodech. To vše se dozvíte v následujících minutách. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu tak milí posluchači, já vás srdečně zdravím z Plzně s naším dnešním hlavním průvodcem, doktorem Miroslavem Šutou. Dobrý den. Dobrý den. Měli bychom možná na úvod říci, jak se z lékaře stane ekolog a s ekology a lékař, protože vy jste jeden z mála mužů, ne-li jediný u nás v republice, který dokázal obě ty profese krásně propojit. Tak já myslím, že to hodně ovlivnilo místo mého narození a Duba narození. Já pocházím z Chomutova, narodil jsem se koncem 60. let, takže ty nejhorší smogové situace 70. a 80. let jsem prožil na vlastní plíce. Pak jsem studoval medicínu a shodou okolností jsem byl studentem v roce 89, takže jsem se zapojil vlastně do Občanského fóra. A v těch severních Čechách bylo jasné, že největší problém toho regionu byla ten katastrofální stav životního prostředí. Asi mě to ovlivnilo v tom, že jsem posléze začal studium toxikologie, ale vlastní mě zlanařili ty nevládní ekologické organizace, takže dlouhá léta jsem spolu.
-
S nimi? Ano. Začalo to u Greenpeace, pokračovalo dalšími ekologickými organizacemi. Nebo bylo ještě něco před Greenpeace? Dávno před Greenpeace.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Jíme strašně moc masa a likvidujeme tím jak planetu, tak sami sebe, říká Freidenger z Greenpeace
Natura
-
Pět korun za PET láhev nebo plechovku. Plast a hliník nejsou odpad
Zaostřeno
-
V české společnosti je nechuť chápat sexualizované násilí jako systémový problém, tvrdí socioložka
Studio Leonardo
-
Méně sněhu v Alpách. Jak vypadá udržitelné lyžařské středisko? Cestu hledají v italské Carezze
Podhoubí
-
Outsider pomáhá outsiderovi. Vzácný králík udržuje při životě cizopasnou bylinu
Laboratoř
-
Zjistěte, jak jíst opravdu zdravě. Expedice do světa farmářů a sedláků roku
Expedice
-
Moderní bruslení ve stínu středověkých zdí nabízejí na nádvoří jihočeského Zámku Blatná
Výlety
-
O přírodě, zvířatech a focení s Janou Myslivečkovou
Svět zvířat
-
Každý dlouhověký strom je biotop, živé místo s mnoha organismy, říká ekoložka z Arniky
Hovory
-
Proč někteří odmítali roušky a očkování? Selhala důvěra veřejnosti v politiky, soudí bioetik Vácha
Leonardo Plus