Natura

O tajemství kompostu a proč je důležité zpracovávat bioodpad z domácností

Natura

O tajemství kompostu a proč je důležité zpracovávat bioodpad z domácností
Natura

Plus

Správným kompostováním můžeme ovlivnit kvalitu půdy i její schopnost zadržovat vodu. Moderuje Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Možná jste tento týden zaznamenali zprávu, že stát Washington se stal úplně prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování lidí v Evropě zatím povoleno ve Švédsku a jde o ekologickou alternativu ke kremaci nebo klasickému pohřbu. Tělo se při něm umístí do schránky s dalšími přírodními materiály, jako je vojtěška, piliny a sláma. Do 30 dnů se rozloží a vzniklý necelý kubík humusu je pak předán pozůstalým, kteří si do něj mohou například zasadit květiny. Pro někoho to možná zní nepřijatelně, ale je pravda, že pohřbívání do země zabírá stále vzácnější místo a kremace produkuje skleníkové plyny. Když to kompostování těl by planetě mohlo naopak prospívat. Mi ale dnes tak daleko nepůjdeme. V dnešní na túře se totiž podíváme na kompostování odpadu z našich domácností a určitě narazíme na řadu překvapivých informací. Přínosný poslech přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Tak milí posluchači, vás tentokrát s Čestmírem Klosem zdravíme z Prahy šest. Nacházíme se v Podbabě. Vy, kdož tady tu lokalitu znáte, určitě víte, že je nesmírně malebná a že vlastně ani nepůsobí příliš pražsky, protože je tady fůra zeleně, fůra stromů. Ale my jsme sem do eko domova přijeli proto, že chceme hned několik proudů zajímavých svázat do jednoho tématu. A bude to dnes hodně o půdě, ale také o vodě, o klimatické změně a o všem, co s tím souvisí, že to tak, Čestmíre? Ano.

Ostatní také poslouchají