Natura

Nikdy si nemůžu říct, že se mi nechce vstávat. Ale taky jsem absolutně svobodný, tvrdí sedlák pod Milešovkou Pitek

Natura

Nikdy si nemůžu říct, že se mi nechce vstávat. Ale taky jsem absolutně svobodný, tvrdí sedlák pod Milešovkou Pitek
Daniel Pitek se pod Milešovkou stará o rozsáhlé lesy, pole, pastviny a stáda ovcí a krav. Za svůj přístup ke krajině, přírodě a zvířatům dostal několik ocenění

Plus

Jak vypadají novodobí sedláci a jak se liší od těch, které si pamatujete z filmů a kteří hospodařili na našem území před sto lety? Je možné v současné době fungovat podobně jako oni: odpovědně ke krajině, citlivě k přírodě a zároveň se tím uživit? A je možné v této době přesvědčit naši veřejnost, že produkce z menších rodinných farem a statků je kvalitnější a zdravější než z velkých agroholdingů? 
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovo sedlák se u nás začalo používat v 16. století, a přestože jsme ve století 21., sedláci jsou tu dodnes. Totalitní režim se snažil zemědělské rodiny hospodařící na vlastních statcích a polnostech zadupat pod zem a tzv. kolektivizace v 50. letech minulého století spojená se zabíráním půdy, vězněním a popravami sedláků, proběhla u nás nejbrutálněji ze všech zemí bývalého východního bloku. Vypadalo to, že selský stav je definitivně mrtev, protože během následujících 40 let se zpřetrhaly veškeré vazby k rodové půdě i krajině. Přesto vstali noví bojovníci a živočišným a rostlinným velkoproducentům vyzbrojeným tunami strojů a chemických postřiků a hnojiv statečně čelí. Jak se jim to daří, zjistíme v dnešní na túře s jedním z nich Sedlákem pod Milešov, kouč Danielem zbytkem. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Natural.

  • Tak milí posluchači, my se nacházíme v kouzelné krajině. Vypadá to, že se můžeme téměř dotknout vršku Milešovky, protože stojíme na protější stráni a jsme obklopeni stovkami oveček. A stojíme tady se Sedlákem, lesníkem, milovníkem krajiny, přírody a venkova Danielem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají