Natura

Krása Jizerskohorských bučin je dechberoucí. Nově jsou na seznamu UNESCO, davů lidí se tam nebojí

Natura

Krása Jizerskohorských bučin je dechberoucí. Nově jsou na seznamu UNESCO, davů lidí se tam nebojí
Jizerskohorské bučiny, které jsou zapsané na seznamu UNESCO

Plus

Frýdlantský výběžek je dlouhodobě sužován vysokou nezaměstnaností a také historickou zátěží v podobě ekonomického úpadku po poválečném odsunu Němců. Oblast je tak dlouhodobě považována za jednu z ekonomicky nejzanedbanějších v Česku. Ačkoliv práce se v této oblasti hledá těžko, přírodních krás má díky přilehlým Jizerským horám region na rozdávání. A jedna z nich, Jizerskohorské bučiny, se nedávno dokonce dostala na prestižní seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČR se podařil nevídaný úspěch. Jizerskohorské bučiny byly zapsány na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jde o první přírodní památku v Česku, která se na tento seznam dostala. A během napínavého přijímacího procesu odborníci uznali, že pás bukového lesa na severním úpatí Jizerských hor představuje unikátní a velmi zachovalý ekosystém. Zařazení buď jen na seznam ale nebylo samozřejmé. Jak se dozvíte už za chvilku. Od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Na turnaji.

  • Jizerskohorské bučiny najdete na jižním okraji frýdlantského výběžku a z Liberce se do tohoto tajuplného a divokého lesa dá dostat za zhruba 15 až 20 minut. Oblast protíná řada turistických cest a stezek a při procházce je už na první pohled patrné, že místní vůči nepředstavují opravdu působivý jako systém. Více už Jiří Hušek, ředitel libereckého regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.

Ostatní také poslouchají